گزارش وبی كارت

جای خالی خاموشی های چندساعته اهواز در آمار وزارت نیرو

جای خالی خاموشی های چندساعته اهواز در آمار وزارت نیرو

به گزارش وبی كارت وزارت نیرو در حالی عبور از تابستان سال ۹۹ بدون خاموشی را جشن گرفته كه علاوه بر پایتخت در خوزستان و برخی دیگر از استان ها شاهد خاموشی های منظم و گاها طولانی بوده ایم.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، رضا اردکانیان، وزیر نیرو روز گذشته در جشن تحقق برنامه عبور موفق از دوره اوج مصرف برق تابستان ۱۳۹۹ اظهار داشت: ما به این نتیجه رسیدیم که یکی از موجبات تفاخر ما این است که بدون خاموشی و پاسخگویی به تقاضاهای انرژی پیک کمتری هم داشتیم.
این اظهارنظر وزیر نیرو در حالی است که در تابستان سالجاری علاوه بر پایتخت، در خوزستان بخصوص در بخش های مختلف اهواز شاهد خاموشی هایی بودیم که در بعضی نقاط به ۴ ساعت یا بیشتر هم می رسید. آن هم در استانی که در تابستان دمای هوای بالایی را تجربه می کند.
هرچند خاموشی های تابستان سال جاری به صورت جدول برنامه ریزی شده و منظم اعلام نشد اما مطابق گزارش های مردمی در پایتخت در ساعاتی از روز و هفته بخصوص در میانه روز شاهد خاموشی هایی بودیم.
برق آبی ها به کمک آمدند/۵۰ درصد شبکه پایتخت فرسوده است
این در حالی است که خشکسالی گسترده در سال آبی ۹۷-۹۶ باعث کاهش منابع آب در مخازن سدهای چند منظوره بخصوص در استان خوزستان شد و در نتیجه در تابستان ۹۷ با کاهش حدود ۵ هزار مگاوات ظرفیت تولید برق آبی مواجه بودیم، اما بلافاصله پس از سال آبی ۹۷-۹۶، در سال آبی ۹۸-۹۷ ما با یکی از پرآب ترین سال ها در ۵۰ سال گذشته مواجه بودیم. در نتیجه مخازن سدها در حالت حداکثری بوده و ظرفیت تولید حدود ۵ هزار مگاواتی نیروگاه های برق آبی در تابستان ۹۹ به ظرفیت شبکه اضافه شده بود.
در همین راستای چندی قبل، حمیدرضا منصوری، معاون بهره برداری و دیسپاچینگ توزیع برق تهران بزرگ در پاسخ به خبرنگار مهر درباره علت خاموشی های پراکنده پایتخت که بعضاً در مواردی شاهد تکرار منظم آن در ساعات روز هستیم، اظهار داشت: هر تجهیزی همچون تجهیزات برقی احتمال معیوب شدن را دارند؛ با افزایش دما و افزایش مصرف برق، نرخ خرابی تجهیزات بالا می رود و سبب ایجاد خاموشی در آن محدوده می شود.
وی درباره راهکار کاهش خاموشی ها توضیح داد: خرابی تجهیزات اجتناب ناپذیر است ولی با اجرای برنامه های تعمیر و نگهداری می توان نرخ خرابی را کم کرد که این شرکت همه ساله این برنامه را اجرا می کند، البته افزایش بی رویه مصرف برق نرخ خرابی را بالا می برد.
معاون بهره برداری و دیسپاچینگ توزیع برق تهران بزرگ با اشاره به اینکه ۵۰ درصد از شبکه های توزیع برق تهران بالای ۳۰ سال قدمت دارد، اظهار داشت: میزان تلفات شبکه توزیع برق تهران ۶.۲ درصد است.
شبکه برق قدیمی؛ کولرهای غیراستاندارد
به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، از سویی دیگر به قول کارشناسان یکی از دلایلی که میزان مصرف برق در استان خوزستان بعنوان یکی از گرم ترین استان های کشور، بالا است، وجود کولرهای گازی غیراستاندارد است که مصرف برق بالایی دارند.
البته شبکه توزیع برق استان خوزستان هم در زمره شبکه های فرسوده کشور به حساب می آید، که به دنبال افزایش مصارف برقی در این استان شاهد خاموشی های طولانی مدت هستیم. به نظر می آید منظور وزیر نیرو از تابستان بدون خاموشی، خاموشی مدون جدول بندی شده است.
نکته بعدی که بر اثر خاموشی ها در استان های کشور شاهد آن هستیم، صدمه به تجهیزات، افراد و … است.
چقدر حق بیمه پرداخت شد؟
مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در این حوزه اظهار داشت: صنعت برق از از سال ۹۱ تابحال در کوشش برای جبران بخشی از خسارت های وارده به مردم که در اثر اتفاقات شبکه رخ می دهد، بوده است.
به گفته وی برپایه قانون رقمی معادل ۱۰۰ تومان در ماه از مشترکان شهری و ۵۰ تومان در ماه از مشترکان روستایی دریافت می شود. برپایه دستورالعمل های ابلاغی برای خسارت تجهیزات حداکثر ۱۲۱ میلیون و ۲۸۰ هزار ریال، آتش سوزی و انفجار حداکثر چهار میلیارد و ۱۶۹ میلیون ریال،، غرامت فوت حداکثر چهار میلیارد و ۵۴۸ میلیون ریال، غرامت نقص عضو حداکثر سه میلیارد و ۳۲ میلیون ریال و هزینه پزشکی حداکثر سه میلیارد و ۲۲۱ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال به صدمه دیدگان تعلق می گیرد.
رجبی مشهدی، در گفتگو با خبرنگار مهر مجموع پرداختی های بیمه در کل کشور از زمان اجرای قانون در سال ۹۱ تا سال ۹۸ را ۵۳ میلیارد تومان اعلام نمود. به عبارتی از سال ۹۱ تا ۹۸ به صورت میانگین سالانه ۷.۵ میلیارد تومان خسارت خرابی وسایل برقی ناشی از قطع برق به مشترکین پرداخت شده است.منبع:

1399/05/26
23:54:42
5.0 / 5
1882
تگهای خبر: استاندارد , صنعت , هزینه , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت