تجهیزات فناوری باید از رده كالاهای لوكس بیرون بروند

تجهیزات فناوری باید از رده كالاهای لوكس بیرون بروند

رئیس كمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران با انتقاد از قرار گرفتن تجهیزات فناوری اطلاعات در حوزه كالاهای وارداتی لوكس، اظهار داشت: ایران مزیت بسیار بالایی در صادرات محصولات مختلف خصوصاً نرم افزارها دارد كه با ارزبری كم می تواند ارزآوری بالایی برای اقتصاد كشور ایجاد كند.


به گزارش وبی کارت به نقل از فدراسیون فاوا، اعضای کمیسیون فن آوری اطلاعات و ارتباطات اتاق بازرگانی ایران، به صورت مجازی گرد هم آمدند تا آخرین تحولات حوزه فناوری اطلاعات و آخرین اقدام های کمیسیون را بررسی نمایند.
محمدرضا طلایی، رئیس کمیسیون فاوای اتاق بازرگانی ایران، در این جلسه با انتقاد از قرار گرفتن تجهیزات فناوری اطلاعات در حوزه کالاهای وارداتی لوکس، از متولیان این حوزه خواست تا دستورات رئیس جمهوری برای حرکت به سمت اقتصاد دیجیتال و توسعه فناوری اطلاعات را بعنوان برنامه کاری خود قرار دهند.
افتتاح فاز اول درگاه تامین سرمایه بوسیله بورس
طلایی با اشاره به دستور تازه رئیس جمهوری برای ورود شرکت های فناوری اطلاعات و کسب وکارهای دیجیتال به بورس اظهار داشت: برای تامین مالی بوسیله بازار سرمایه طبق هماهنگی که اتاق بازرگانی با بورس داشت، سایتی با عنوان رهسار بعنوان پنجره واحد تامین سرمایه بوسیله بورس به راه افتاده است. کسانی که بخواهند به بورس وارد شوند و بوسیله این بازار افزایش سرمایه بدهند، می توانند بوسیله این سایت اقدام نمایند.
وی از تلاش نمایندگان مجلس برای تصویب قانونی برای پشتیبانی از شرکت های دانش بنیان آگاهی داد و اظهار داشت: طرحی در مجلس ارائه شده است که کمیسیون دانش بنیان اتاق بازرگانی در حال رایزنی برای پیشبرد این طرح است. موضوع این طرح راهکارهای تسهیل جهش تولید در حوزه اقتصاد دانش بنیان است که توسط برخی از نمایندگان مجلس تهیه شده است.
تلاش برای فراگیرتر شدن پروانه تولید نرم افزار
رئیس هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: پروانه تولید نرم افزار، یکی از موضوعاتی است که مورد توجه کمیسیون فاوای اتاق ایران قرار دارد.
طلایی با اشاره به تعداد ناچیز شرکت های تولیدی فعال در این عرصه اظهار داشت: هم اکنون ۲۰۰ شرکت در سراسر کشور از پروانه بهره برداری تولید نرم افزار استفاده می نمایند. این تعداد پروانه نسبت به کل فعالان حوزه آی سی تی در کشور بسیار ناچیز است. به دنبال این هستیم که بوسیله فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات، با وزارت صنعت، معدن و تجارت رایزنی نماییم تا تعداد بیشتری از فعالان اقتصادی را به سمت تولید نرم افزار هدایت کنند.
وی تاکید کرد: نکته مهم این است که باتوجه به نرخ برابری ارز، ایران مزیت بسیار بالایی در صادرات محصولات مختلف خصوصاً نرم افزارها، خدمات فناوری اطلاعات و ارتباطات دارد که با ارزبری کم می تواند ارزآوری بالایی برای اقتصاد کشور و فرصت های شغلی زیادی را ایجاد کند.
رئیس هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات اظهار داشت: نرخ ارز بطور قطع در بخش تولید ما تبعات بسیار زیادی دارد و عملاً تولید کنندگان حوزه فناوری اطلاعات نمی توانند با وضعیت بی ثباتی در بازار ارز، برنامه ریزی بلندمدتی داشته باشند و برای تامین تجهیزات مورد نیازشان برای تولید با مشکلات فراوانی مواجه می شوند.
تجهیزات فناوری اطلاعات نباید کالای لوکس تلقی شود
طلایی تاکید کرد: دستگاه های دولتی از دستورات رئیس جمهور در خصوص توسعه اقتصاد دیجیتال در کشور پیروی کنند. متولیان و تصمیم گیران و سیاست گذاران دولتی، همچون وزارت صمت، وزارت ارتباطات و وزارت ارشاد باید باتوجه به رهنمودهای رئیس جمهوری تصمیم های مناسبی بگیرند.
او همینطور اضافه کرد: در ایران هنوز هم تجهیزات فناوری اطلاعات در قالب کالاهای لوکس تلقی می شوند. این در حالیست که در هیچ کشوری در دنیا دیگر به این کالاها بعنوان کالای لوکس و تجملی نگاه نمی کنند.
رئیس هیات مدیره فدراسیون فناوری اطلاعات و ارتباطات افزود: فناوری اطلاعات بعنوان موتور متحرک، می تواند به رشد و توسعه اقتصاد کمک نماید و پایه و زیرساخت اقتصاد دانش بنیان شمرده می شود. حوزه فناوری اطلاعات از تجهیزات پزشکی گرفته تا هوافضا، دخیل و غیرقابل چشم پوشی است. اما باوجود این اهمیت، هنوز واردات کالاها و تجهیزات مربوط به فناوری اطلاعات در رده کالاهای آرایشی-بهداشتی کالای لوکس و تجملی تلقی می شود.1399/05/03
16:25:38
5.0 / 5
2189
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت