در گفت وگو با وبی كارت مطرح شد

از شیوع ویروس كرونا و تمرین توسعه كسب وكارها در فضای اینترنتی تا نبود قوانین بیمه ای

از شیوع ویروس كرونا و تمرین توسعه كسب وكارها در فضای اینترنتی تا نبود قوانین بیمه ای

وبی كارت: از سال 1391 وارد شدن به فضای اینترنتی تبدیل به گردنگیر شده است، اما خیلی از كسب وكارهای سنتی در مقابل آن مقاومت كردند ولی حالا كه ویروس كرونا به كشور وارد و بحث دوركاری مطرح گردیده است، توسعه آن جدی تر دنبال می شود، این در حالیست كه به اعتقاد متخصصان كسب وكارهای اینترنتی ما دراین زمینه در حال تمرین هستیم، ضمن آنكه با چالش های مختلفی مواجهیم كه مهمترین آن نبود قوانین كافی در زمینه دوركاری و بیمه است.


عادل طالبی، دبیر انجمن صنفی کسب وکارهای اینترنتی تهران در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت توسعه کسب و کارهای اینترنتی کشور، با تاکید بر اینکه ایران در این عرصه عقب مانده است، اظهار نمود: برمبنای آمارهای موجود حدودا ۵ درصد از گردش مالی در این عرصه به خرید و فروش و معاملات خرد مربوط می شود که این عدد باید به بیش از ۱۵ درصد برسد.
وی افزود: شیوع ویروس کرونا با همه تاسف های ناشی از ازدست دادن هموطنان، مصائب و دشواری هایی که ایجاد کرد، ولی سیگنال مهمی برای کسب و کارهای سنتی داشت.
طالبی در این زمینه اشاره کرد: سال ها است که حضور در فضای مجازی از یک "انتخاب" به یک "الزام" تبدیل گشته بود و شاید در سال های ۸۰ تا ۸۲ یک انتخاب داشتیم که در فضای مجازی حضور داشته باشیم یا خیر؛ ولی از سال ۱۳۹۱ به بعد حضور در فضای مجازی تبدیل به "الزام" شد و البته کسب و کارهای سنتی به این سمت حرکت نکردند و علاقه ای به حضور در فضای مجازی نداشتند.
دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی تهران دلیل بی رغبتی کسب و کارهای سنتی به حضور در فضای مجازی را هزینه های بالای راه اندازی کسب و کارها در فضای مجازی دانست و تصریح کرد: ولی شیوع ویروس کرونا به آنها نشان داد که مجبورند تغییر را بپذیرند و وارد فاز تغییر شوند.
وی افزود: متاسفانه بااینکه کرونا ویروس وارد کشور شد، اما بعنوان کاتالیزوری برای رشد و توسعه کسب و کارهای اینترنتی عمل کرد و می توان امیدوار بود که در سال ۱۴۰۰ اثرات این تغییرات را ببینیم و با محرکی که ایجاد شده، شاهد رشد خوبی خواهیم بود.
بگفته وی خیلی از پیش بینی ها نشان میدهد که حداقل ۵ سال طول می کشد که رشد گردش مالی در حوزه معاملات اینترنتی از ۵ درصد به ۱۵ درصد برسد، همانطور که ۲ تا ۳ سال طول کشید که این میزان از ۳ درصد به ۵ درصد برسد.
وی تصریح کرد: ولی با شرایط موجود ظرف دو سال آینده به آسانی به گردش مالی ۱۵ درصد در کسب و کارهای اینترنتی خواهیم رسید.
چالش های دورکاری
دبیر انجمن صنفی کسب و کارهای اینترنتی تهران به بیان چالش های موجود در دور کاری شرکت ها و سازمان ها پرداخت و تصریح کرد: خود من بعنوان کسی که از سال ۱۳۷۲ برنامه نویس بودم و از سال ۱۳۷۸ در زمینه کسب و کار آنلاین شرکتی راه اندازی کرده و صاحب چندین اثر در زمینه کسب و کارهای آنلاین هستم، تابحال نتوانستم موضوع دور کاری را مدیریت کنم که دلیل آن وجود چالش های گوناگون در حوزه های مختلف است.
وی اشاره کرد: ما نیاز به آموزش و یادگیری داریم چون در گذشته نه آموزش دیدیم و نه تمرین کردیم و این عدم تمرین و تداوم برنامه ها، ما را با چالش های جدی مواجه کرده است.
طالبی با تاکید بر اینکه این چالش های دورکاری مختص ایران نیست٫ بلکه تمام دنیا با آن مشکل دارد، اظهار داشت: ولی می توانیم با این تمرین ها به تدریج یاد بگیریم که چگونه به سمت آنلاین بودن و دورکاری حرکت نماییم.
این فعال حوزه کسب و کارهای آنلاین درباره مشکلات موجود در زمینه دور کاری و توسعه کسب و کارها بر فضای اینترنتی، توضیح داد: این چالش ها شامل جنبه های اخلاق حرفه ای، مسئولیت پذیری، کنترل و بهره برداری قانونی می شود.
طالبی یکی از مهمترین چالش ها را در حوزه بیمه و تامین اجتماعی دانست و اشاره کرد: یکی از این مشکلات این است که ما در زمینه دور کاری و بیمه قوانین نداریم. ۳ ماه است که بازرس بیمه به سراغ ما نیامده است، ولی در شرکت من هنوز از ۲۰ کارمند، ۳ کارمند به سبب مشکلاتی که دارند دور کار هستند و اگر بازرس بیمه به شرکت بیاید و این وضعیت را ببیند و شرکت را جریمه کند، چه کار می توان انجام داد.
وی افزود: همه این مشکلات را به کناری بگذاریم خودمان هم در اجرای دور کاری مناسب مشکل داریم.
غلوهایی که در دورکاری صورت می گیرد
طالبی با اعلان اینکه در زمینه دور کاری غلو می شود، توضیح داد: الزاما همه مشاغل مانند نانوایی، کشاورزی، تعمیرکار خودرو، اپراتور پمپ بنزین مشمول دور کاری نمی شوند. دور کاری حد و حدودی دارد و دراین زمینه غلو می شود.
وی با تاکید بر اینکه قرار نیست همه دور کار شوند، اشاره کرد: مقرر است برای همه کسب و کارهایی که امکان انجام آنها ازراه دور وجود دارد، دور کاری اجرایی شود؛ ولی ما در تعریف این حد و حدود مشکل داریم.
منبع:

1399/04/29
16:58:02
5.0 / 5
1909
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت