گزارش وبی كارت

كارگران روزمزد قربانیان اصلی كرونا

كارگران روزمزد قربانیان اصلی كرونا

وبی كارت: شیوع ویروس كرونا بااینكه تمامی بازارها و شاغلان آنها را با مشكل مواجه كرده اما كارگران روزمزد و فصلی بیش از سایرین در تامین معاش خود با مشكل مواجه گشته اند.به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، بعد از شیوع ویروس کرونا و کاهش کارهای اقتصادی، از میان شاغلان بخش های مختلف کارگران فصلی و روزمزد، بیشترین لطمه را دیده اند. این کارگران به سبب نوع فعالیتی که دارند، در طول سال حدود ۶ تا ۷ ماه موقعیت کار کردن و کسب درآمد دارند؛ آنها فاقد پوشش بیمه ای هستند و بنا بر این نمی توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند. تا بتوانند بیمه بیکاری بگیرند و یا از طرف دولت به صورت مستمر مورد حمایت قرار گیرند. حمایت هایی که از این قشر صورت می گیرد نیز فقط در حد دو یا سه روز کفایت می کند و البته آن هم معین نمی باشد که این حمایت ها به همه این کارگران برسد یا خیر.
علاوه بر نداشتن بیمه و حقوق ثابت، بخش اعظمی از کارگران روزمزد عضو هیچ انجمن و گروهی هم نیستند و شناسایی آنها کمی دشوار است. این گروه از کارگران کسانی هستند که برای کسب درآمد روزانه خود، سر چهارراهها و میادین به انتظار کار می نشینند و حال در این شرایط، این افراد طی روزهای متمادی کاری برای انجام پیدا نمی کنند.
از سویی دیگر نیز مطابق با گفته هادی ابوی دبیرکل کانون عالی انجمن های صنفی کارگران، در کنار کارگران میدانی، قسمتی از کارگران ساختمانی، کارگران هتل ها، تالارها، مسافرخانه ها، میادین میوه و تره بار، باربرهای درون شهری و رستوران ها نیز جزو کارگران روزمزد محسوب می شوند برای اینکه به صورت روزانه دستمزد می گیرند.
کارگران قربانی اصلی کرونا
در این ارتباط محمدرضا تاجیک فعال کارگری به خبرنگار مهر اظهار داشت: قربانیان اصلی کرونا، کارگران بوده اند. درست است که بیماری فقیر و ثروتمند نمی شناسد اما باتوجه به نیاز خانواده های کارگران، شیوع بیماری موجب می شود معیشت این قشر به خطر بیفتد که علاوه بر مشکلات بیماری، نگران معاش خود نیز باشند.
وی اضافه کرد: دولت حتی جایی را به جهت اینکه کارگران بروند و اقلام بهداشتی با قیمت مناسب بخرند، در نظر نگرفته است.
تاجیک اظهار داشت: حتی کارگرانی که در کارگاه ها مشغول به کار هستند اوضاع خوبی ندارند؛ باید در ایام سخت کارفرماها از کارکنان خود حمایت کنند اما خیلی از کارفرماها این کار را نکردند؛ وضعیت کارگران خوب نیست دیگر چه برسد به کارگران روزمزد.
این فعال کارگری اشاره کرد: باید به صورت ویژه از کارگران روزمزد حمایت شود. معاش این قشر بستگی به درآمد روزانه شأن دارد؛ دولت باید بسته ای ویژه برای پشتیبانی از این افراد در نظر بگیرد.
لزوم ایجاد سامانه برای شناسایی کارگران روزمزد
به گزارش وبی کارت به نقل از مهر، مسأله ای که در این بین بیش از پیش خودنمایی می کند، فقدان اطلاعات کافی در مورد کارگران فصلی و روزمزد است. بااینکه کارگرانی که دارای بیمه تامین اجتماعی و یا بیمه های خاص هستند، قابل شناسایی هستند اما تابحال سامانه و یا محلی برای ثبت اطلاعات کارگران روزمزد و فصلی در نظر گرفته نشده است. البته گفته می شود ۳ میلیون کارگر غیررسمی در کشور شناسایی شده اند اما معین نمی باشد که کارگران روزمزد نیز در زمره این افراد قرار دارند یا خیر.
اهمیت وجود یک بانک اطلاعاتی در مورد کارگران غیررسمی شامل روزمزد، فصلی و … آنجایی بیشتر به چشم می آید که وقتی اتفاق غیرمترقبه ای همچون انتشار ویروس کرونا، می افتد، دولت حتی اگر خودش هم توان حمایت نداشته باشد، می تواند اطلاعات این افراد را به نهادهای غیردولتی بدهد تا حداقل در حد خوراک روزانه، این افراد مبلغی را دریافت نمایند و یا اینکه اقلام خوراکی برایشان در نظر گرفته شود.
البته دولت بواسطه اطلاعات یارانه ای افراد، مبادرت به واریز مبلغ یک تا دو میلیون تومان به حساب افراد یارانه بگیر کرد اما بطور قطع باتوجه به تورم موجود، این مبلغ توان پوشش دهی هزینه های کارگرانی که درآمد خودرا از دست داده اند، ندارد.

1399/02/28
14:16:24
5.0 / 5
2418
تگهای خبر: هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت