یك فعال كارگری :

دولت به جای وام یك میلیونی، كارت اعتباری می داد

دولت به جای وام یك میلیونی، كارت اعتباری می داد

به گزارش وبی كارت یك فعال كارگری با اشاره به اینكه تقاضا كاهش نیافته بلكه درآمد مردم كم است، اظهار داشت: دولت به جای وام یك میلیونی باید كارت اعتباری می داد تا هم تقاضا رونق یابد و هم گردش نقدینگی صورت نگیرد.فرامرز توفیقی در گفت و گو با خبرنگار مهر، در مورد اعطای وام یك میلیون تومان به یارانه بگیران به علت شیوع كرونا، تصریح كرد: با عنایت به این كه شیوع ویروس كرونا، باعث بروز ركود شد، ازاین رو یكی از نگرانی های دولت و كارفرماها، ركود بازار و به تبع آن كاهش اشتغال و تحمیل هزینه سربار بر كارفرما است، ازاین رو تحریك بخش تقاضا راهكاری مؤثر برای رونق تولید است.

وی افزود: زمانی كه كاهش درآمد رخ دهد، تقاضایی هم صورت نمی گیرد و به تبع آن نیاز و ورودی به بازار كم می شود و در این حال كارفرما مجبور می شود عرضه را كم كند چونكه نمی خواهد مواد اولیه را تبدیل به محصولی كند كه آن محصول در بازار به فروش نمی رود و ضرر هم به بنگاه می زند. در این زمان كارفرما تلاش می كند تیراژ را پایین بیاورد كه در این صورت هزینه سربار كالا بالا می رود و صرفه اقتصادی كاسته می شود. پس برای پیشگیری از بروز این اتفاقات بهترین كار، تحریك تقاضاست اما باید بدانیم كه تحریك تقاضا انواع مختلفی دارد.
دولت باید به جای وام، كارت اعتباری می داد
توفیقی با اشاره به اینكه یكی از بزرگترین معضل های كنونی جامعه ما، گردش پول پرقدرت در جامعه است كه به شدت تورم زاست، اظهار داشت: در اینجا برای تحریك تقاضا به جای دادن پول نقد تحت عناوین، وام، یارانه، كمك معیشت، كمك وامی برای كرونا و …، دولت می تواند یك كارت اعتباری در فضای بانكی تعریف و به خانوارها همچون خانوارهای صدمه پذیر و كم درآمد اعطا كند.
رئیس كمیته دستمزد كانون شوراهای اسلامی كار اضافه كرد: این كارت اعتباری می تواند به صورت گردشی باشد و بسته به تعداد خانوار اعتبارسنجی شود و بعنوان نمونه برای خانوار ۵ نفره ۵ میلیون تومان در نظر گرفته شود. همینطور این كارت اعتباری باید بگونه ای طراحی شود كه فقط زمانی قابل استفاده باشد كه فرد مبادرت به خرید كالای ایرانی داخل سبد معیشت خود كند. در این صورت هیچ پولی جا به جا نمی گردد و جلوی تزریق پول به جامعه هم گرفته می شود. در این صورت دولت مجبور نمی گردد پول با پشتوانه یا بی پشتوانه چاپ كند تا از بحران هایی همچون بحران كرونا بیرون برود بلكه دولت اعتبار می دهد و مردم اعتبار را خرج می كنند بدون اینكه پولی جا به جا شود.
رئیس كمیته دستمزد كانون شوراهای اسلامی كار تصریح كرد: پیشگیری از گردش نقدینگی به مهار تورم كمك می نماید و به معیشت خانوارهای كارگری كمك می شود.
وی اظهار داشت: همینطور وقتی فرد درآمدی داشته باشد كه بتواند به تبع آن اعتباری از دولت بگیرد كه خلأ كاهش درآمدش را پر كند، در این زمان می تواند به خرید و تقاضا فكر كند. وقتی فرد خرید كند رونق اتفاق می افتد؛ دقیقاً همان اتفاقی كه در سال ۹۸ افتاد چونكه مزد حقوق بگیران در سال ۹۸ به نسبت خوبی افزایش یافت وبه تبع آن شاهد رشد تقاضا بودیم كه این مورد رونق نسبی را به دنبال داشت.
توفیقی اضافه كرد: افزایش تقاضا باعث خروج از ركود و بالا رفتن تیراژ و پایین آمدن هزینه سربار كارفرما می شود و سود افزایش می یابد در این زمان كارفرما می تواند به بهره وری و سفره كارگر فكر كند.
وی تصریح كرد: پس دولت به جای اینكه وام یك تا دو میلیون تومانی می داد باید بسته به تعداد خانوار اعتبار (در قالب كارت اعتباری) اعطا می كرد و فرد این كارت را انحصارا در مراكزی كه سبد معیشت خانوار عرضه می شود، خرج می كرد و این اعتبار دائمی در كارت می ماند و به تبع آن عرضه و تقاضا رونق می یابد. هم اكنون بعضی از بنگاه های كوچك اقتصادی در كشور این كار را می كنند.
این فعال كارگری اظهار داشت: اعطای كارت اعتباری در تمام دنیا همچون امارات آلمان، تركیه، آمریكا و …مرسوم است و نمی دانم چرا دولت ما از این مسئله غافل است. بعنوان مثال در آمریكا فرد بسته به درآمد كارت اعتباری می گیرد و می تواند خودرو با اقساط ۸۴ ماهه بخرد!منبع:

1399/01/31
11:39:09
5.0 / 5
2922
تگهای خبر: طراحی , فروش , هزینه , هك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت