دژپسند اعلام كرد

ارزش دارایی دولت 7میلیون میلیارد تومان

ارزش دارایی دولت 7میلیون میلیارد تومان

به گزارش وبی كارت وزیر اقتصاد با اعلان اینكه ارزش دارایی دولت 7 میلیون میلیارد تومان است، اظهار داشت: اگر تنها 20 درصد از دارایی های دولت ارزیابی و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، موجب رونق می شود.به گزارش وبی كارت به نقل از مهر، فرهاد دژپسند در جلسه با معاون اول رئیس جمهور كه قسمتی از این جلسه به صورت زنده از شبكه خبر پخش گردید، گفت: هدف از جذب سرمایه گذاری خارجی تنها پر كردن شكاف سرمایه گذاری در بازار سرمایه نیست، بلكه سرمایه گذاری خارجی، ابزار و كانالی برای انتقال فناوری به كشور و نیز كمك به رشد و توسعه مؤثر و افزایش بهره وری است.
وی اظهار داشت: ما در غل و زنجیر حركت می نماییم و هر چه تلاش می نماییم این غل و زنجیر آنرا می بلعد، مگر من چقدر می توانم وزیر باشم. بالاخره اگر كوپنی هم باشد، كوپن ما تمام می شود بدین سبب باید فضای كسب و كار را روان كنند، برای اینكه سرمایه گذار گاهی كلافه می شود.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: باید همه مسائل سرمایه گذار از الف تا ی در دفترش قابل حل باشد و نیاز به مراجعه نداشته باشد. سال ۹۸ تلاش قابل توجهی انجام شد. امسال مقرر است با موافقتی كه از رئیس قوه قضائیه گرفته شده دادگاه تجاری ایجاد شود. هم چنین پنجره واحد الكترونیك برای تجارت ایجاد می شود و سرمایه گذار برای گرفتن مجوزها نباید از دفترش بیرون برود و خیلی از مجوزهای غیر ضروری هم باید لغو شود.
دژپسند اضافه كرد: هنوز گرفتار مكاتبات با دستگاه های اجرایی هستیم و بعضی از این مجوزها و مانع مانند گوشت كوب عمل می كند كه باید اینها جمع شود و بعضی از این مجوزها قیمت دارد كه باید به صفر برسد و نباید وقت سرمایه گذار برای مجوزها تلف شود و بابت آن هزینه بدهد.
به گفته دژپسند سال قبل برابر همه جلسات از سال ۹۴ تابحال برای رفع مجوزهای مزاحم و آسان كردن مجوزها دستاورد داشتیم، باید گره ها را باز و اقتصاد را هوشمند نماییم.
وی افزود: در زمان رأی اعتماد، شعار اقتصاد هوشمند را مطرح كردم كه خیلی ها فكر می كردند فانتزی است، در صورتیكه تنها راه میان بر برای افزایش و جهش تولید از مسیر اقتصاد هوشمند است.
وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: الگوی ما اقتصاد مالزی نیست، اما اگر ماهاتیر محمد اقتصاد این كشور را دیجیتالی نكرده بود، الان به این پیشرفت نمی رسید. در سال ۶۱ اقتصاد ما نسبت به مالزی به شكلی بود كه ما آقا بودیم و مالزی بسیار پایین تر بود. الان شهروند ما افتخار می كند كه به مالزی برود و درس دانشگاه بخواند.
دژپسند اظهار داشت: مالیات و خزانه داری باید هوشمند و الكترونیكی شود و سامانه تداركات زیر نظر ذی حسابان باشد و خریدهای دولتی در محیط الكترونیكی و با حضور مشتریان صورت گیرد. هم اكنون ۷۰ درصد بانكداری كشور ما دولتی یا اصل چهل و چهاری است كه باید اینها دیجیتالی شوند. در سال قبل معیارهای بانكداری دیجیتالی را ابلاغ كردیم. باید همه مشتریان پیشین و پسین بانكداری به محیط الكترونیكی برگردند.
وی اضافه كرد: در گمرك همان گونه كه گزارش دادیم امروز ۵۸ درصد از فعالان در راه و كریدور سبز گمرك قرار دارند و اگر كریدور آبی هم فعال شود، نظارت های مضر در گمرك را برمی داریم و گمرك باید هوشمند شود.
ارزش دارایی دولت ۷ میلیون میلیارد تومان
وزیر امور اقتصادی و دارایی هم چنین در مورد مولدسازی دارایی های دولت، گفت: برمبنای گزارشی كه مسؤول خزانه داری در آبان ۹۷ ارائه كرد، دارایی های دولت ۷ میلیون میلیارد تومان برآورد شده بود كه البته نمی توان همه این دارایی ها را ارزیابی كرد، اما اگر تنها ۲۰ درصد از دارایی های دولت ارزیابی شود و در چرخه اقتصاد قرار گیرد، موجب رونق می شود. امروز بیش از ۲ هزار و ۸۰۰ هزار میلیارد تومان شركت دولتی ارزیابی و به روز شده در كشور داریم كه قابلیت واگذاری دارند. اگر ۲۰ درصد مازاد دارایی های دولت را عرضه نماییم، مانند دارایی های پروژه امید شهر می توان رونق ایجاد كرد.
دژپسند اظهار داشت: از بازدید دارایی های دولتی در شهرهای مختلف واقعاً سر آدم دود می كشد، دارایی های زیادی وجود دارند كه راكد مانده اند. وقتی به فلان دستگاه اجرایی می گوئیم چرا این دارایی ها راكد مانده اند، می گویند بعداً طرح توسعه اجرا می كنیم؛ مثلاً در مشهد زمین قابل توجهی بود كه وقتی پرسیدیم گفتند می خواهیم بعداً طرح توسعه اجرا كنیم؛ بدین سبب چسبندگی به مال و اموال و دارایی مربوط به یك دستگاه نیست، همه گرفتار شده ایم.


منبع:

1399/01/23
13:39:23
5.0 / 5
3299
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت