معاون سازمان دامپزشكی خبر داد

یافته های جدید درباره انتقال كرونا از حیوان به انسان

یافته های جدید درباره انتقال كرونا از حیوان به انسان

وبی كارت: معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشكی به دنبال بروز برخی شبهات از احتمال انتقال ویروس بیماری كرونا ویروس 2019 از انسان به حیوانات خانگی و بالعكس، جدیدترین یافته های تحقیقاتی را ارائه نمود.به گزارش وبی كارت به نقل از وزارت جهاد كشاورزی، علی صفر، ماكنعلی معاون بهداشتی و پیشگیری این سازمان، ضمن تبریك فرارسیدن سال نو، در مورد شبهات و نگرانی ها درباب وجود سند و مدركی دال بر انتقال ویروس جدید كرونا از حیوانات خانگی به انسان اظهار داشت: دپارتمان كشاورزی، شیلات و محافظت از منابع هنگ كنگ برای اولین بار در ۷ اسفند ۱۳۹۸ از یك سگ خانگی كه گفته می شود یك پورمنیایی ۱۷ ساله است، نمونه گیری و یك روز بعد، SARS-CoV-۲ را در نمونه های جمع آوری شده شناسایی می كنند. این دپارتمان باردیگر در تاریخ های ۹، ۱۲ و ۱۵ اسفند ماه ۹۸ نمونه گیری را تكرار و نتایج آن بصورت «مثبت ضعیف» تأیید شد.
وی در تشریح خاصیت نتیجه «مثبت ضعیف» توضیح داد: این به معنای آن است كه مقدار كمی از RNA SARS-CoV-۲ در نمونه ها دیده شده و نمی تواند تفریق كند كه این نمونه ها آیا حاوی خود ویروس هستند یا فقط قطعات RNA از RNA SARS-CoV-۲ ویروس هستند.
ماكنعلی با اشاره به اینكه آزمایش (RT PCR) توسط آزمایشگاه های دپارتمان كشاورزی، شیلات و محافظت از منابع هنگ كنگ و دانشكده بهداشت عمومی دانشگاه این كشور انجام شده است، اشاره كرد: آزمایشگاه دوم یك آزمایشگاه مرجع معتبر برای WHO جهت انجام آزمایش SARS-CoV-۲ است و البته باید این نكته را نیز در نظر داشت كه آزمایش RT PCR یك تست حساس و ویژه است و با سایر ویروس های كرونا در سگ و گربه واكنش متقاطع ندارد. نتایج آزمایش از هر دو آزمایشگاه نتایج مشابهی به دنبال داشته است.
این مقام مسؤول با اشاره به اینكه كارشناسان دانشكده بهداشت عمومی دانشگاه هنگ كنگ، كالج پزشكی دامپزشكی و علوم زندگی از دانشگاه شهر هنگ كنگ و سازمان جهانی بهداشت حیوانات (OIE) معتقدند سازگاری و پایداری نتایج نشان میدهد سگ خانگی ممكنست از نظر ویروس، سطح پایینی از آلودگی را داشته باشد، اظهار نمود: در صورتیكه مراجع ذی صلاح هنگ كنگ اظهاركرده اند این ممكنست یك مورد انتقال انسان به حیوان باشد، اما این هنوز حدس و گمان است و آزمایش های بیشتری جهت اطمینان خاطر انجام می شود.
وی اضافه كرد: این سگ خانگی، یكی از ۲ سگ خانگی است كه در اتاق های جداگانه در یك مركز در بندر هنگ كنگ پل هنگ كنگ- ژوآی- ماكائو تحت قرنطینه است. سگ خانگی دوم از نظر آلودگی به ویروس منفی بوده است.
ماكنعلی با اشاره به اینكه سگ های خانگی مورد مراقبت قرار گرفته اند و هیچ علائمی از ابتلاء به بیماری COVID-۱۹ را نشان نداده اند، اشاره كرد: علاوه بر این، كارشناسان بیماری های عفونی و سازمان های بین المللی بهداشتی در زمینه حیوانات اعتقاد دارند هیچ مدركی در این مرحله از زمان وجود ندارد كه نشان دهد حیوانات اهلی می توانند COVID-۱۹ را به حیوانات دیگر یا انسان منتقل كنند.
معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشكی ایران در پاسخ به این پرسش كه آیا SARS-CoV-۲ می تواند حیوانات خانگی را آلوده كند، چنین پاسخ داد: هم اكنون پاسخ روشنی به این پرسش وجود ندارد و هیچ مدركی مبنی اینكه حیوانات خانگی به این بیماری مبتلا بشوند به دست نیامده است و كارشناسان بیماری های عفونی و همین طور مراجع ذیصلاح بین المللی بهداشت شامل سازمان جهانی بهداشت دام (OIE )، سازمان جهانی بهداشت (WHO ) و مركز كنترل بیماری های ایالات متحده آمریكا (CDC) اعلام نموده اند هیچ مدركی دال بر اینكه سگ و گربه های خانگی می توانند منشاً یا عامل پخش SARS-CoV-۲ باشند، وجود ندارد. با این وجود تحقیقات بیشتری در حال انجام می باشد و هرچه اطلاعات بیشتری كسب شود، اطلاع رسانی انجام می شود. با این وجود از آنجائیكه حیوانات می توانند بیماری های دیگری را به مردم منتقل كنند و انسان ها نیز می توانند بیماری ها را به حیوانات منتقل كنند، لازم است كه انسان ها همیشه (قبل و پس از تماس با حیوانات)، دستان خودرا بشویند.

1399/01/03
20:15:37
5.0 / 5
3114
تگهای خبر: سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت