وزیر ارتباطات به مناسبت سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی خبر داد

ناهید ۱ آماده پرتاب است

ناهید ۱ آماده پرتاب است

به گزارش وبی كارت وزیر ارتباطات با اشاره به آخرین وضعیت طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی ˮناهید ۱ˮ و ˮناهید ۲ˮ و ماهواره سنجشی ˮپارس ۲ˮ در پژوهشگاه فضایی ایران اظهار داشت: ماهواره مخابراتی ˮناهید ۱ˮ آماده پرتاب است.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی به مناسبت سالروز تاسیس پژوهشگاه فضایی ایران در پیامی فعالیت ۷ سال قبل این پژوهشگاه را در پیشرفت فناوری فضایی موثر عنوان نمود.
وی در این پیام با بیان این كه توسعه علم و فناوری های فضایی همچون افتخارات كشور و باعث اقتدار ما در عرصه های اجتماعی، اقتصادی و امنیتی و یكی از ضروریات هر كشور است، اظهار نمود: امروزه، فناوری فضایی بعنوان یكی از مهم ترین زمینه های رقابتی در بین كشورها شناخته شده و مبنایی برای مقایسه از نظر توسعه اقتصادی و صنعتی كشورهاست. باتوجه به خصوصیت ها و كاربردهای منحصر به فرد فناوری های فضایی در اموری همچون ارتباطات، مخابرات، سنجش از دور، آموزش از دور، مكان یابی و ناوبری، زندگی بدون استفاده از فضا دیگر متصور نیست.

جهرمی اشاره كرد: ایران هم تابحال كارهای قابل ملاحظه ای در حوزه فضایی صورت داده و توانسته به چرخه فضایی برسد و پژوهشگاه فضایی ایران، همچون نهادهای موثر برای توسعه این فناوری در كشور بشمار می رود.

وی اضافه كرد: پژوهشگاه فضایی ایران كه در ۶ اسفند سال ۱۳۹۱ تاسیس شد، در خلال ۷ سال فعالیت خود با برخورداری از نیروهای متخصص، جوان، مجرب و متعهد، سبب پیشرفت این فناوری در كشور شد؛ چنانكه با عزم والا و تلاش متخصصان و فناوران خود توانسته دستاوردهای ارزشمند ای را پیشكش ملت شریف و عزیز ایران اسلامی كند.
وزیر ارتباطات افزود: این پژوهشگاه در حوزه های مختلف فناوری های فضایی همچون طراحی و ساخت ماهواره های مخابراتی و سنجشی، تراسترها و موتورهای پیشران، بلوك انتقال مداری، بالن مخابراتی، خدمات فضاپایه و كاربرد آن در مدیریت بحران در بلایای طبیعی، موفقیت های ارزشمندی داشته كه پشتوانه ای قوی برای حوزه فضایی كشور است و جای تبریك و تقدیر دارد.

جهرمی افزود: پژوهشگاه امسال با حركتی برنامه ریزی شده با استفاده از داده های سنجش از دور فضایی با ارزیابی خسارت ناشی از سیل فروردین ۹۸ با استفاده از بالن مخابراتی در عرضه سرویس اینترنت مجانی به این مناطق كمك شایانی به ستاد مدیریت بحران كرد و هم خدمات به زائرین اربعین حسینی میلیاردها تومان برای كشور صرفه جویی اقتصادی به همراه داشت كه می توان از آن بعنوان خدمات فضاپایه پژوهشگاه نام برد.

وی اشاره كرد: در حوزه طراحی و ساخت ماهواره هم ماهواره مخابراتی "ناهید ۱" را به پایان رسانده كه آماده پرتاب است و ماهواره سنجشی "پارس ۲" هم در دست تجمیع است، همینطور مدل مهندسی ماهواره "ناهید ۲" هم آخر رسیده و مراحل ساخت مدل كیفی و پروازی آن در دست است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: در زمینه موتورهای فضایی، آزمایش موتور "آرش" از دیگر موفقیت های بزرگ و پرارزش این پژوهشگاه است، ضمن اینكه تست های نمونه كیفی سامانه بلوك مداری را هم با موفقیت پشت سر گذاشته است.

وی افزود: در حوزه توسعه فناوری های فضایی هم این پژوهشگاه موفقیت های مهمی را به دست آورده است كه طراحی و ساخت "پین پولر" و چرخ عكس العملی، باتری های فضایی، پنل خورشیدی و حسگرها از آن جمله است كه هر كدام در حوزه پروژه های فضایی كاربرد دارد و نمونه بارز آن، استفاده از چرخ عكس العملی ساخت پژوهشگاه فضایی ایران در پروژه ملی ماهواره سنجشی "ظفر" است.

جهرمی افزود: نكته قابل توجه در این راه آن است كه همه این موفقیت ها در شرایطی حاصل شد كه كشور و بخصوص حوزه فضایی در تحریم بوده و دستیابی به این فناوری ها ممكن نیست، مگر با غیرت و همت متخصصان علاقمند و متعهد این حوزه.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تصریح كرد: به یقین، این پژوهشگاه، بخصوص در سال های اخیر، یكی از منظم ترین مجموعه های این وزارت است كه با همتی والا و روحیه جهادی در انجام مأموریت ها و وظایف خود و در نتیجه، در توسعه علم و فناوری كشور اسلامی مان تلاش بسیار كرده و دستاوردهای ارزشمند ای را به ارمغان آورده است.

جهرمی ضمن گرامیداشت یاد و خاطر شهیدان عرصه علم و فناوری این پژوهشگاه و تبریك مجدد موفقیت های پرسنل پژوهشگاه فضایی ایران ابراز امیدواری كرد: با استمرار این فعالیت ها، شاهد توسعه عرصه فضایی كشور و در نتیجه افتخار و اقتدار بیشتر برای میهن اسلامی مان باشیم.1398/12/07
11:14:28
5.0 / 5
4053
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت