از سوی یك استاد مهندسی هوافضا صورت گرفت:

استقبال از تصمیم وزارت ارتباطات برای پخش زنده پرتاب ماهواره ظفر

استقبال از تصمیم وزارت ارتباطات برای پخش زنده پرتاب ماهواره ظفر

به گزارش وبی كارت یك استاد مهندسی هوافضا با اشاره به اعلام خبر پرتاب ماهواره ظفر در ایام آینده و تصمیم وزارت ارتباطات برای پخش عمومیِ همزمان این پروژه، این تصمیم را قابل تأمل توصیف كرد.


كریم مظاهری - استاد مهندسی هوافضا - در مطلبی كه در اختیار ایسنا قرار داده، نوشته است: «دیروز وزیر ارتباطات اعلام نمود كه برای نخستین بار مراحل پرتاب ماهواره ظفر در بهمن ماه به طور همزمان پخش عمومی خواهد شد. این تصمیم بسیار قابل تامل است. این آزمایش كه بدنبال چند آزمایش ناموفق انجام می شود جهش حدودا دو برابری در فناوری سامانه های پرتاب ماهواره در وزن ماهواره قابل حمل و حدودا سه برابری در ارتفاع مداری است. در صورت موفقیت این آزمایش اثرات مثبت آن بسیار زیاد است:
* نخستین احساس این است كه اعتماد بنفس ملی در فناوری هوافضا بسیار بالاست. هوافضا از معدود فناوری های پیشرفته است كه چرخه آن در كشور كامل شده و باوجود بدترین تحریم ها به نقطه خود اتكایی و تولید محصول رقابتی در سطح جهان رسیده است. صحنه های آزمایش های فضایی در گذشته پس از حوادث و ناكامی ها بوده است. مشاركت اخبار این تلاش ها با مردم نشان دهنده اعتماد فنی و اجرایی قابل تحسین است. این فضا بسیار برای آنها كه در صحنه فناوری در صنعت كشور سربازی می كنند روحیه بخش و و افتخارآفرین است.
* احساس می شود دولت و نظام از مشاركت دیرهنگام اخبار سقوط هواپیما با مردم (هر چند بدلایل امنیت ملی) ناراحت هستند و می خواهند جبران كنند. حس وحدت و همدلی بزرگترین نیاز كشور در شرایط اخیر است و این تصمیم بطور قطع اعتماد آفرین، اثربخش و موثر است.
* برای مهندسین و دانشگاه های مهندسی كه ارج و ارزش اجتماعی آنها در سال های اخیر كاهش یافته است (خصوصا رشته هوافضا)، این تصمیم انگیزه بخش و امیدآفرین است و رغبت و گرایش جوانان به مهندسی و هوا فضا را رشد و گسترش می دهد. برای هوافضایی ها این آزمایش ها جز خیر و بركت نیست. واقعیت این است كه در خیلی از زمینه های دانش و فناوری مردم حلاوت و اثربخشی اجتماعی و اقتصادی را كم می بینند. چنین صحنه هایی می تواند دیدگاه مردم را تغییر دهد. هر چند در این محموله ماهواره، همكاران ما در دانشگاه علم و صنعت نقش اصلی را داشته اند، ولی خیلی از همكاران، دانشجویان و دانش آموختگان ما در شریف هم سهم مهمی در توسعه فناوری های پرتاب و ماهواره داشته اند و به هر حال خویش را در این آزمایش بزرگ سهیم می دانند.
* جایگزین كردن صحنه های مسابقات فوتبال و جام جهانی بعنوان صحنه ظهور ملی با حضور عاشقانه كل مردم، به صحنه های مانورهای فناوری و توسعه اقتصادی و با پس زمینه صلح آمیز می تواند تغییری اساسی در فرهنگ ملی ایجاد كند. در خیلی از كشورها فناوری هوافضا صحنه بروز احساسات و عواطف و شادی ملی است.
* از مهمترین مشكلات رشد اقتصاد ملی عدم اقبال مردم و مسئولین به محصولات بومی و داخلی است. صحنه های این چنینی می تواند دیدگاه مردم (و مدیران) نسبت به فناوری پیشرفته در محصولات بومی را بهبود دهد و برای تولیدكنندگان داخلی اعتماد آفرین باشد.
هرچند كاملا محتمل است این آزمایش موفقیت كامل نداشته باشد ولی بنظر من یك موفقیت نسبی (چه بسا حتی ادعای موثر وجود این توانمندی) عمده اثرات مثبت را تأمین می كند. حداقل ما بخوبی می دانیم صحنه فناوری بدون فراز و نشیب نداریم و این باز یك آموزش عمومی است به مدیران و مسئولینی كه به فناوران و تولیدكنندگان فرصت تلاش و خطا نمی دهند و تمام مخاطرات و ریسك ها را به آنها تحمیل می كنند. باشد كه كنار این آزمایش ها دیدگاه های مسئولیت پذیر و خطرپذیر در مدیریت دانش و فناوری و كسب و كارهای فناورانه در جامعه رشد و ارتقا پیدا كنند.
بدون شك غربی ها تلاش خواهند كرد با مخفی كردن اهداف صلح آمیز فوق، این صحنه را به صحنه جاه طلبی، جنگ طلبی و توسعه سلاح های راهبردی نظام نسبت دهند ولی باید امیدوار بود كه این آزمایش (خصوصا اگر كاملا موفقیت آمیز باشد) منافع ملی گسترده و قابل ملاحظه ای داشته باشد تا این تلاش رسانه های دیگر را كم اثر نماید.
كاش دولتمردان ما به مردم و اقتصاد مردمی هم اعتماد بیشتری می كردند و امكان انجام مشابه چنین آزمایش های خطیری را در بخش های مختلف اقتصاد و صنعت برای بخش غیردولتی نظام و سربازان فناوری كشور هم فراهم می آوردند. امیدواریم كارشناسان و مدیران این آزمایش در این كار بزرگ، سنگین و دشوار با عنایت الهی به موفقیت كامل دست یابند و مردم بعد از تحمل غم های سنگین دی ماه، حلاوت و شیرینی موفقیت را حس نمایند.»1398/11/05
22:54:03
5.0 / 5
4131
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت