فیلتر سایت ها را چطور رفع كنیم؟

فیلتر سایت ها را چطور رفع كنیم؟

وبی كارت: درصورتی كه وب سایتی فیلتر شده باشد، با مراجعه به پرتال خدمات الكترونیك كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، می توان درخواست رفع فیلتر از آن سایت را ارائه كرد.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، برمبنای ماده ۲۲ قانون جرائم كامپیوتری تشكیل شده و مسئولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شكایات مردمی را به عهده دارد كه دادستان كل كشور رئیس این كارگروه است.
اعضای این كارگروه شامل وزیر یا نماینده وزیر اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر یا نماینده وزیر دادگستری، وزیر یا نماینده وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، وزیر یا نماینده وزیر علوم تحقیقات و فناوری، وزیر یا نماینده وزیر آموزش و پرورش، فرمانده نیروی انتظامی، یك نفر خبره در فناوری اطلاعات و ارتباطات به انتخاب كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، یك نفر از نمایندگان عضو كمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب این كمیسیون به تائید مجلس شورای اسلامی، رئیس سازمان تبلیغات اسلامی، رئیس سازمان صدا و سیما می شود.

چه كسی مسوول فیلترینگ است؟
بااینكه مردم در موارد گوناگون وزارت ارتباطات را متولی فیلترینگ و رفع آن می دانند، اما در اصل كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه كه دادستان كل كشور ریاست آنرا برعهده دارد، برای این مساله تصمیم گیری می كند و رفع فیلتر شبكه های اجتماعی فیسبوك و توییتر یا تصمیم برای فیلتر شدن یا نشدن تلگرام و دیگر پیام رسان ها و وب سایت ها، از صافی این كارگروه می گذرد. البته وزیر ارتباطات نیز عضوی از این كارگروه شمرده می شود.
اما كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه سال ۱۳۸۸ و به دنبال تصویب قانون جرایم كامپیوتری در مجلس شورای اسلامی بنیان نهاده شد. این كارگروه برمبنای ماده ۲۲ قانون جرائم كامپیوتری تشكیل شده و مسئولیت نظارت بر فضای مجازی و پالایش تارنماهای حاوی محتوای مجرمانه و رسیدگی به شكایات مردمی را بر عهده دارد. در این كمیته كه مسئولیت فیلترینگ را بر عهده دارد، بخش ارتباطات و فناوری اطلاعات با احتساب وزیر و با حضور شخصی كه به مسائل مربوط به فناوری آشنا باشد، دو عضو دارد و از آن جایی كه تصمیمات كارگروه با اكثریت نسبی حاضران معتبر خواهد بود، این دو عضو می توانند در درصدی از تصمیم ها نقش داشته باشند.
لیست مصادیق محتوای مجرمانه شامل هفت بخش محتوا مقابل عفت و اخلاق عمومی، محتوا مقابل مقدسات اسلامی، محتوا مقابل امنیت و آسایش عمومی، محتوا مقابل مقامات و نهادهای دولتی و عمومی، محتوای مجرمانه مربوط به امور سمعی و بصری و مالكیت معنوی و محتوایی كه تحریك، ترغیب، یا دعوت به ارتكاب جرم كند، می شود و كارگروه تعیین مصادیق مجرمانه موظف است به شكایات مربوط به مصادیق فیلترشده رسیدگی و نسبت به آنها تصمیم گیری كند و هر شش ماه گزارشی درباب روند فیلتر محتوای مجرمانه عرضه نماید.

چگونه تارنمای خودرا رفع فیلتر كنیم؟
اما در پرتال خدمات الكترونیك كارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه بخش مخصوصی جهت رسیدگی به درخواست رفع فیلتر و شكایات مردمی به آدرس rafefilter.internet.ir طراحی شده است كه می توان بوسیله فرم بر خط قرار گرفته شده در این نشانی درخواست خودرا به كارگروه ارسال كرد.
در این سامانه به دو گروه درخواست رسیدگی می شود؛ گروه اول درخواست مدیران تارنماهای اینترنتی است. این اشخاص می توانند بعنوان مدیر سایت، درخواست رفع فیلتر و شكایت خودرا به كارگروه تعیین مصادیق اعلام كنند و برای این كه مشخص شود كه آیا واقعا مدیر سایت مورد نظر هستند یا خیر، ابتدا باید سایت خودرا در ستاد ساماندهی پایگاه های ایرانی به ثبت رسانده و سپس با شناسه كاربری و كلمه عبوری كه در ساماندهی به ثبت رسیده است، درخواست رفع فیلتر تارنمای خودرا ثبت كنند.
گروه دوم در مورد پایگاه های عمومی خارجی است كه ممكنست از جانب مدیر آن سایت خارجی درخواست رفع فیلتری مطرح نباشد، اما كاربران ایرانی به دلایلی ممكنست نیاز ضروری به اطلاعات و محتوای مندرج در آن تارنما داشته باشند. در چنین مواردی شهروندان می توانند بعنوان كاربر (استفاده كننده) سایت فیلترشده، درخواست رفع فیلتر تارنمای مورد نظر را بوسیله درگاه مذكور مطرح كنند.
در ادامه مدیران تارنماهای فیلترشده می توانند با همان شناسه كاربری و رمز عبور خود، وضعیت درخواست رفع فیلتر خودرا پیگیری كنند، در این صورت بعد از استعلام از نهادهای مربوطه عضو كارگروه و كسب موافقت اولیه، نمونه هایی از مصادیق مجرمانه موجود در تارنمای متخلف به مدیر سایت اعلام می شود و مدیر سایت نسبت به حذف آنها و سایر موارد مشابه اقدام می كند. در صورت تایید حذف كلیه موارد مجرمانه، مدیر تارنما فرم تعهدنامه مربوطه (مبنی بر تعهد به نظارت بیشتر بر تارنمای خود) را به صورت الكترونیكی تكمیل و امضا می كند و بعد از این مرحله تارنمای مذكور رفع فیلتر می شود.1398/10/29
16:22:52
5.0 / 5
4254
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت