معماری شبكه ملی اطلاعات در انتظار تصویب شورایعالی فضای مجازی

معماری شبكه ملی اطلاعات در انتظار تصویب شورایعالی فضای مجازی

به گزارش وبی كارت به قول عضو شورایعالی فضای مجازی، برابر مصوبات و تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات، زیرساخت ارتباطی، اطلاعاتی و خدمات پایه كاربردی این شبكه برعهده وزارت ارتباطات است و مقرر است طرح و سند معماری شبكه ملی با اعمال نظرات كارگروهی در شورایعالی فضای مجازی، در جلسه بعدی این شورا تصویب شود.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، طرح شبكه ملی اطلاعات در كشور از اواخر سال ۱۳۸۴ مطرح و مهم ترین دلیل پیاده سازی این شبكه در آن سال كاهش وابستگی به شبكه جهانی اینترنت اعلام گردید. در سند «ضرورت تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات» آمده كه شبكه ملی اطلاعات بعنوان زیرساخت ارتباطی كل فضای مجازی، شبكه همه شبكه های كشور است.
در روزهایی كه اینترنت جهانی قطع شده بود و كاربران تنها قادر به استفاده از شبكه و سایت های داخلی بودند، این مورد به ذهن ها متبادر شد كه مقصود از ایجاد شبكه ملی اطلاعات، قطع كلی اینترنت جهانی است؛ این در شرایطی است كه مسئولان حوزه فناوری اطلاعات، همچون محمدجواد آذری جهرمی - وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- بارها به این مورد اشاره كردند كه شبكه ملی اطلاعات به معنای قطع اینترنت نیست؛ اصلا چیزی به نام اینترنت ملی وجود خارجی ندارد و قطع اینترنت به كاركردهای شبكه ملی اطلاعات ضربه می زند.
این اتفاق محكی برای به چالش كشیدن تحقق شبكه ملی اطلاعات بود كه وزارتخانه ادعای پیاده سازی ۸۰ درصدی زیرساخت های آنرا داشت. ازطرفی درحالی كه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در زمینه سند تبیین الزامات شبكه ملی اطلاعات، معتقد به اثبات این ادعا بود، مركز ملی فضای مجازی نظری متفاوت داشت و معتقد بود در حوزه هایی مانند پیام رسان و موتور جست وجو، رسانه و شبكه اجتماعی مشكلاتی وجود دارد.
ازاین رو مقرر شد وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، ظرف سه هفته معماری نهایی و طرح خود از شبكه ملی اطلاعات را به مركز ملی عرضه نماید. بنابراین در آخرین جلسه شورایعالی فضای مجازی كه به ریاست رئیس جمهوری تشكیل شد، كلیات سند معماری و طرح كلان شبكه ملی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مقرر شد جزئیات سند معماری شبكه ملی توسط كارگروهی تخصصی در مركز ملی نهایی شده و در جلسه آتی شورا ارائه و تصویب شود.
اما رضا تقی پور - عضو شورایعالی فضای مجازی- درباره مباحثی كه در این نشست مطرح شده بود، اظهار نمود: با عنایت به طرحی كه از جانب وزارت ارتباطات عرضه شد، مقرر شد در همین چارچوب عرضه شده كارگروهی با حضور چندین دستگاه از اعضای حقوقی مثل وزارت ارتباطات، وزارت ارشاد، معاونت علمی و اغلب دستگاه هایی كه عضویت حقوقی دارند، بعلاوه اعضای حقیقی تشكیل گردد كه این طرح را به صورت دقیق تر و شفاف تر بررسی نمایند تا این طرح در جلسه بعدی بررسی و تصویب شود.
وی با بیان این كه برابر مصوبات و تبیین الزامات شبكه ملی، زیرساخت ارتباطی، زیرساخت اطلاعاتی و خدمات پایه كاربردی برعهده وزارت ارتباطات است، اظهار داشت: وزارت ارتباطات نظراتش را در چارچوب این طرح داده اما حالا این طرح با نظرات كارگروهی كه باحضور اعضای حقیقی و حقوقی تشكیل شده، تعیین می شود تا درنهایت با اعمال این نظرات، طرح نهایی شبكه ملی اطلاعات، در شورا تصویب شود.
تقی پور تصریح كرد: خدمات شبكه ملی، شامل دو بخش است؛ خدمات پایه كاربردی و ضروری مثل پیام رسان، ای میل، سیستم عامل و موتور جست وجو در این دسته بندی بر عهده وزارت ارتباطات است. یك سری خدمات شامل خدمات تخصصی و عمومی می شود. خدمات تخصصی مثل سلامت الكترونیك كه زیرساخت هایش در شبكه تامین گردد و توسط دستگاه موردنظر كه در این مثال وزارت بهداشت است، عرضه شود. یك سری خدمات هم مربوط به بخش خصوصی است.1398/10/25
19:56:07
5.0 / 5
4031
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت