كوشش برای شفاف سازی تصمیم درباره قطع خدمات اینترنتی

كوشش برای شفاف سازی تصمیم درباره قطع خدمات اینترنتی

به گزارش وبی كارت به قول معاون وزیر ارتباطات، تصمیم گیری برای پیشگیری از فعالیت اپلیكیشن هایی كه كاربران زیادی دارند و قطع اینترنت كه زندگی تعداد زیادی از شهروندان را تحت تأثیر قرار دهد، باید به صورت ملی و با حضور نمایندگان مجلس صورت گیرد.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، بعد از قطع چندین روزه اینترنت كه صدمه های زیادی به كسب وكارها وارد كرد و كاربران اینترنتی را به علت نیازی كه به اینترنت داشتند، با مشكلاتی روبه رو كرد، مسئولان وزارت ارتباطات تصمیم گرفتند این مورد را شفاف سازی كنند.
بنابراین امیر ناظمی - معاون وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات - بعد از اینكه اینترنت به حالت عادی بازگشت، در توییتر خود نوشت: بازگشتیم اما برای پیشگیری از نرمال سازی قطع اینترنت؛ در حال تهیه لایحه ای هستیم تا از این پس قطع اینترنت و هر اپ با بیشتر از ۱۰ میلیون كاربر ایرانی تنها با تصویب مجلس امكان پذیر باشد. از نمایندگان می خواهم از آن پشتیبانی كنند. اینترنت مثل آب، مثل هوا، قابل قطع كردن نیست.
البته به نظر می آید نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم در حال پیگیری این مورد هستند. به صورتی كه حمیده زرآبادی - عضو كمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی- از تهیه طرحی دوفوریتی برای این مورد اطلاع داد و اظهار داشته بود: در ماده واحده طرح اجبار دسترسی به خدمات اینترنت آمده است كه اعمال هرگونه قطع و یا مسئولیت استفاده از خدمات مبتنی بر بستر اینترنت ( شامل داخلی و بین المللی) تحت هر عنوان بدون مجوز مجلس ممنوع می باشد و مقررات این حكم عطف به ماسبق می شود.
همینطور بعد از آن بود كه محمدجواد آذری جهرمی -وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات- اظهار كرد: قطع اینترنت همین الان قانون مصوب مجلس است و اساسنامه سازمان جهانی مخابرات كه وزارت ارتباطات هم به آن پیوسته است، در ماده ۳۴ بند دوم، این قانون را به رسمیت می شناسد، اما این قانون نیازمند یك دستورالعمل است و این كه شفاف باشد تا كسب وكارها و مجموعه های مختلف بدانند حالت های اضطراری شان به چه شكل است.
وی با بیان این كه لایحه پیشگیری از نرمال سازی قطع اینترنت به منظور شفاف سازی مبحث و تدوین ضوابط است، اضافه كرد: قانون قطع اینترنت در قوانین مجلس آمده و موجود است، اما باید شفاف و مدون شود. بنابراین حالا سازمان فناوری اطلاعات متولی پیگیری این لایحه است. مجلس هم در حال پیگیری است. باید ببینیم تقدم و تاخر زمانی چیست و با هم افزایی كاری نماییم كه چارچوب این قانون مشخص شود.
اپلیكیشن هایی با یك میلیون كاربر در این لایحه هستند
در این راستا ناظمی در گفتگو با ایسنا درباره جزئیات این لایحه اظهار نمود: این لایحه دو بخش دارد؛ یكی اپلیكیشن هایی كه كاربران زیادی دارند و دیگری قطع اینترنت كه اگر مقرر است زندگی تعداد زیادی از شهروندان را تحت تأثیر قرار دهد، آن تصمیم گیری باید به صورت ملی و با حضور نمایندگان صورت گیرد.
او همینطور اظهار نمود: برای اپلیكیشن ها مراجعی وجود دارد كه می توانند فیلترشان كنند. همان گونه كه تلگرام هم با حكم قضایی یك دادگاه و بازجو فیلتر شد. در این موارد به نظر می آید وقتی تعداد كاربران زیاد باشد، یك قاضی نمی تواند برای همه مردم حكم دهد. اگر مقرر است چنین تصمیم گیری صورت گیرد، باید نمایندگان مردم كه در مجلس هستند، درباره آن تصمیم گیری كنند.
از طرفی در حالیكه ناظمی در توییتر خود از اعمال قانون برای اپلیكیشن هایی كه ۱۰ میلیون كاربر دارند اطلاع داده بود، درباره تعداد كاربران اپلیكیشن ها كه مقرر است در این لایحه منظور شوند، به ایسنا اظهار داشت: در پیش نویس فعلی لایحه مقرر است اپلیكیشن هایی كه یك میلیون كاربر داشته باشند، لحاظ شوند.1398/09/30
19:56:36
5.0 / 5
3957
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت