آذری جهرمی خبر داد:

تهیه لایحه ای برای شفاف سازی قانون فعلی قطع اینترنت

تهیه لایحه ای برای شفاف سازی قانون فعلی قطع اینترنت

به گزارش وبی كارت وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: اساسنامه سازمان جهانی مخابرات كه ما به آن پیوستیم، حق قطع اینترنت را در مواقع امنیت ملی با قوانین محلی برای كشورها به رسمیت شناخته است و این مساله به صورت قانون در مجلس وجود دارد، اما ما به دنبال شفاف كردن این قانون هستیم تا كسب وكارها شرایط خودرا در زمان اضطرار بدانند.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه اختتامیه جشنواره كودك آنلاین، با اشاره به تدوین لایحه ای در خصوص قطع اینترنت تنها با تصویب مجلس شورای اسلامی، اظهار داشت: ایده اولیه این طرح با سازمان فناوری است و در حال تهیه این لایحه است. در هر حال اساسنامه سازمان جهانی مخابرات كه ما به آن پیوستیم، حق قطع اینترنت را در مواقع امنیت ملی با قوانین محلی برای كشورها به رسمیت شناخته است.
وی با بیان این كه این لایحه به منظور شفاف سازی سوژه و تدوین ضوابط است، اضافه كرد: این قانون محلی در قوانین مجلس آمده و موجود است، اما باید شفاف و مدون شود، كه حالا سازمان فناوری اطلاعات متولی است و دارد این كار را می كند، مجلس هم در حال پیگیری است. باید ببینیم تقدم و تاخر زمانی چیست و با هم افزایی كاری نماییم كه چارچوب این قانون مشخص شود.
وزیر ارتباطات اشاره كرد: همین الان این مساله قانون مصوب مجلس است، اساسنامه سازمان جهانی مخابرات كه وزارت ارتباطات هم به آن پیوسته است، در ماده ۳۴ بند دوم، این قانون را به رسمیت می شناسد، اما این قانون نیازمند یك دستورالعمل است و این كه شفاف باشد تا كسب وكارها و مجموعه های مختلف بدانند حالت های اضطراری شان به چه شكل است.

ملاحظات پستی در استفاده از پهپاد رعایت شده است
آذری جهرمی در پاسخ به سوالی در خصوص طرح استفاده از پهپاد برای انتقال بسته های پستی در سال ۹۵ و اجرایی نشدن این طرح، اظهار نمود: ممكنست در سال های مختلف این ایده مطرح شده باشد كه از پهپاد در حوزه پست یا سایر ماموریت ها استفاده شود، آنچه امروز داریم این است كه یك شركت ایرانی طراحی پهپاد پستی را بر عهده گرفته كه قابلیت مدیریت متمركز و مسیریابی دارد و ملاحظات پستی در تحویل بسته در آن رعایت شده است.
وی اشاره كرد: هدف ما این است كه از فناوری موجود برای امدادهای خاص و همین طور عرضه خدمات شهری بوسیله پست استفاده نمائیم. البته یك بسته شامل استفاده از ماشین ها، موتورها و دوچرخه های برقی وجود دارد كه هدفش سرویس پست پلاس است كه به هوای پاك و كاهش آلودگی كمك می نماید و یك طراحی نوین است كه در شركت ملی پست استفاده شده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار نمود: امروز مدیرعامل شركت ملی پست با اورژانس و هلال احمر مكاتبه كرده و از آنها خواسته مسیرهای پرتكرارشان را كه به خدمات نیاز دارد، بفرستند. این خدمات عموما به وسیله هلی كوپتر انجام می شود و هزینه های بسیار بالایی دارد اما با پهپاد مقرون به صرفه خواهد بود و سرعت عمل بالایی دارد. ما حالا باید ناوگان مان را تجهیز نماییم و از تمام شركت های دانش بنیان كه در این حوزه می توانند محصولی با این مشخصات تولید كنند فراخوان می دهیم.
آذری جهرمی اضافه كرد: روز گذشته پس از رونمایی از این محصول پست تركیه تماسی با پست ما داشته و درخواست كرده در این عرصه انتقال تجربه شود و حتی كار مشتركی صورت گیرد. این كار بر پایه خلاقیت جوانان ایرانی در عرصه ساخت پهپاد است و همه تولید داخل است.
وی درباره سوژه امنیت استفاده از پهپادهای پستی بیان كرد: طبیعتا برای مسیرهای پروازی باید مجوز گرفته شود كه متعاقبا هماهنگی ها صورت می گیرد. هرچیزی اصولی دارد، ما حالا به این فناوری رسیدیم و مسائل و مجورهای لازم مانع از انجام ماموریت نیست، اما هر مسیر پروازی كه بخواهد راه بیفتد باید از مراكزی مجوز بگیرد و این كار را خواهدنمود.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به سوالی در خصوص این كه با عنایت به تجربه نه چندان موفق استفاده از پهپاد در بعضی از كشورها، ایران چه الگویی را پیش گرفته است، اظهار داشت: هر كشوری مشخصات خاص خودرا دارد؛ از دید ما با عنایت به بازاری كه در ایران وجود دارد و با اهدافی كه ما وظیفه داریم به خصوص این كه مناطق محروم و صعب العبور را پوشش دهیم و خدمات رسانی به آنها را تسهیل نماییم، این بازار اقتصادیست و ممكنست موفق شود.

كودك آنلاین، ابزاری برای تبدیل ایده به محصول
آذری جهرمی همین طور درباره فعالیت جشنواره كودك آنلاین اظهار داشت: ما فرهنگی غنی داریم و می توانیم در عرصه داخلی و بین المللی سهم بزرگی از بازار را از آن خود نماییم اما این ایده و خلاقیت زمینه ای می خواهد كه به محصول تبدیل گردد و در عصر اقتصاد دیجیتال وظیفه حاكمیت ها توانمندسازی گروه ها به منظور خلاقیت و ایده است. كودك آنلاین یك زنجیره توانمندسازی برای كسب وكارها و افراد خلاق است كه ایده را به محصول تبدیل كنند.
وی ادامه داد: ما در یك سال قبل ۱۱۲۰ ایده دریافت كردیم، هیات داوری آنها را بررسی و ارزیابی كرد و تیم های برتر یك سرمایه گذاری اولیه برای ساخت ایده شان از ما دریافت نمودند و مشاوره های مختلف گرفتند و توانستند با ابزاری كه برای شان فراهم كردیم، ایده را به محصول تبدیل كنند. ما امروز ۲۵ محصول فاخر داریم كه می تواند در عرصه داخلی و بین المللی ارائه شود و بازاری را از آن خود كند.
منبع:

1398/09/24
11:41:21
5.0 / 5
4151
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت