باز شدن پای چینی ها به مزارع بیت كوین ایران

باز شدن پای چینی ها به مزارع بیت كوین ایران

به گزارش وبی كارت برق ارزان ایران این روزها پای استخراج كنندگان بین المللی ارزهای دیجیتال به خصوص كشور چین را به كشورمان باز كرده است؛ موضوعی كه برای صنعت برق ایران ضر ر و برای استخراج كنندگان چینی، سودی سرشار دارد.


استخراج ارزهای دیجیتال به خصوص نوع بیت كوین احتیاج به مصرف بالای برق دارد بگونه ای كه برای استخراج هر واحد بیت كوین احتیاج به تولید ۷۲ مگاوات ساعت برق است. حالا برق در ایران به نازل ترین قیمت عرضه می شود و این در شرایطی است كه ارز دیجیتال تولید شده با این برق مجانی به بالاترین نرخ در جهان خرید و فروش می شود؛ این مورد سبب شده پای خیلی از استخراج كنندگان بین المللی ارزهای دیجیتال برای بهره مندی از برق ارزان به ایران باز شود؛ چنانكه برخی گزارش های نیمه رسمی مبین آن است كه حالا استخراج كنندگانی از كشور چین در جای جای ایران حضور یافته و مبادرت به استخراج ارز دیجیتال با برق ارزان می كنند. در این بین، برخی مزارع كشاورزی و مدارس به علت برخورداری از تعرفه ای به مراتب پایین تر، محلی برای تولید به صرفه تر ارزهای دیجیتال شده است. استخراج ارزهای دیجیتال با كمك تعداد عدیده ای از كامپیوتر ها صورت می گیرد كه به طبع این تعداد كامپیوتر احتیاج به مصرف بالای برق برای فعالیت دارند و از سوی دیگر به علت گرمای زیادی كه در حین استخراج ارز تولید می شود، احتیاج به تعداد زیادی سیستم های سرمایشی است كه این گرما را كاهش دهند و خود این سیستم های سرمایشی مصرف بالای برق را به همراه دارند. طبق گزارش منابع خارجی، كشور چین كه به شكلی مهد همه نوع تولید به علت ارزان بودن مواد اولیه و هزینه دستمزد است، درباره استخراج ارزهای دیجیتال مقررات خیلی سخت گیرانه ای دارد؛ بگونه ای كه سازمان های مقررات گذار این كشور هیچ رمزارزی را بعنوان پول قانونی به رسمیت نمی شناسند و سیستم بانكداری این كشور هم نه تنها خدمات مربوط به این ارزها را عرضه نمی كند بلكه از پذیرش آنها هم منع شده است. گزارش ها از آن حكایت می كند كه در ماه های اخیر دولت مركزی چین از مقام های محلی در مناطق مختلف این كشور خواسته با افزایش قیمت حامل های انرژی و تصویب قوانین زیست محیطی سختگیرانه، شركت ها را به ترك استخراج ارزهای رمزپایه ترغیب كنند. این كشور حالا به خاطر هدر رفت منابع به خاطر استخراج ارز دیجیتال و آثار زیست محیطی مخرب ناشی از آن، به دنبال ممنوع ساختن استخراج بیت كوین و سایر پول های مجازی است. در همین حال، استخراج كنندگان ارزهای دیجیتال چینی با اطلاع از ارزان بودن تعرفه های برق در ایران تمایل بیشتری برای حضور در كشورمان یافته اند. «سهیل نیكزاد» فعال در زمینه استخراج ارزهای مجازی درباره حضور چینی ها به ایرنا اظهار داشت: آن طور كه اطلاع دارم، یكی دو مزرعه ماینینگ با حضور چینی ها یا تأسیس شده یا در حال تأسیس است. در همین خصوص «علی بخشی» رئیس هیأت مدیره سندیكای صنعت برق ایران به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به علت آنكه فعالیت استخراج كنندگان ارزهای مجازی غیررسمی است نمی توان گفت چینی ها حضور بیشتری دارند اما آنچه كه مشخص است حضور استخراج كنندگان بین المللی در كشور زیاد است.
علت حضور چینی ها در ایران چیست؟ علت حضور استخراج كنندگان چینی در كشورمان به برق ارزان بر می گردد كه برای هر كیلووات ساعت تنها كمتر از ۱۰ سنت تمام می شود. به علت آنكه ما ایرانیان از ریال برای تبادلات مان استفاده می نماییم شاید این نرخ چندان ارزان نباشد اما برای آنهایی كه با دلار، یورو و حتی یوان سرو كار دارند، بسیار ارزان به نظر می آید. حالا قیمت هر كیلو وات ساعت برق در چین ۰.۰۱۵ دلار است كه در زمستان به ۰.۰۴ دلار هم می رسد؛ یعنی نرخی حدود ۶.۶۶ برابر برقی كه در ایران عرضه می شود. رئیس هیأت مدیره سندیكای صنعت برق ایران فعالیت فعلی این استخراج كنندگان را به ضرر صنعت برق ارزیابی كرد و خاطرنشان ساخت: اتفاقی كه حالا رخ می دهد آن است كه این استخراج كنندگان یارانه ای را كه دولت برای تولید و فروش برق در اختیار مردم قرار می دهد را ناعادلانه مصرف می كنند. بخشی افزود: برق در كشورمان با هزینه ای به مراتب بیشتر از نرخ عرضه، تولید می شود؛ بنابر این استخراج كنندگان ارزهای دیجیتال در حقیقت از یارانه ای برخودار می شوند كه برای مردم كشورمان است. رئیس هیأت مدیره سندیكای صنعت برق ایران اضافه كرد: استخراج ارزهای دیجیتال به علت آنكه در جهان قیمت برق واقعی است مقرون به صرفه نیست اما به علت ارزان بودن قیمت برق در ایران این كار به صرفه است ازاین رو علاوه بر جوانان ایرانی پای برخی از كشورهای دیگر هم به كشورمان باز شده است. وی اظهار داشت: حالا قانون گذار با هدف پشتیبانی از برخی بخش ها مانند مساجد، مدارس و بخش كشاورزی مبادرت به تعیین تعرفه بسیار پایین تر برای این بخش ها كرده است و همین مبحث سبب شده استخراج كنندگان ارزهای دیجیتال تمایل بیشتری برای حضور در این محل ها و استفاده از برق رایگان، برای استخراجی به صرفه تر دارند. بخشی، استفاده استخراج كنندگان ارزهای دیجیتال از برق این بخش ها را ناصحیح ارزیابی كرد و خاطرنشان ساخت: حالا منابعی كه باید در اختیار مردمان این كشور قرار گیرد مورد سو استفاده عده ای قرار گرفته و این در كل به ضرر كشور است. رئیس هیأت مدیره سندیكای صنعت برق ایران خواهان آن شد تا دولت هرچه سریع تر نسبت به تعیین تعرفه برق صادراتی برای استخراج كنندگان ارزهای دیجیتال شد و آنرا به نفع صنعت برق توصیف كرد. بلومبرگ در گزارش ۲۸ ژوئن (هفتم تیرماه) خود با عنوان «فشار استخراج بیت كوین بر شبكه های برق ایران» نوشت: مصرف برق برای استخراج ارزهای مجازی به قدری بالاست كه گسترش آن در ایران، باعث افزایش مصرف برق در این كشور شده است. به گزارش بلومبرگ، افزایش مصرف برق فشاری بی سابقه بر شبكه های برق گذاشته و مسئولان را بر آن داشته كه از عرضه برق به این مزارع جلوگیری نمایند. طبق این گزارش، تولید هر بیت كوین معادل مصرف سالانه ۲۴ خانه در تهران برق مصرف می كند یا معادل مصرف برق یك خانه در تهران به مدت ۲۴ سال است. یارانه هر كیلووات برق هم ۵ هزار ریال است، یعنی تولید یك واحد بیت كوین حدود ۳۵۰ میلیون ریال با یارانه دولتی یا حدود ۲۷۰۰ دلار هزینه می برد. چند روز پیش، بیت كوین ۱۱ هزار و ۷۷۰ دلار در ایران معامله شده كه ۳۸ درصد در همین ماه و بیشتر از ۲۰۰ درصد به صورت سالانه افزایش داشت. بر این اساس استخراج هر واحد بیت كوین ۸۳۰۰ دلار یا به عبارتی ۱۰۸ میلیون تومان در ایران درآمد دارد. 2121

1398/04/29
18:41:22
5.0 / 5
4301
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت