ركورد تاریخی بورس شكسته شد

ركورد تاریخی بورس شكسته شد

وبی كارت: كمتر از یك ماه پیش شاخص بورس توانسته بود برای نخستین بار در تاریخ بازار سرمایه ایران كانال 224 هزار واحدی را بشكند. امروز بعد از گذشت 26 روز كاری، این شاخص با پشت سر گذاشتن كانال مذكور ركوردی تازه به ثبت رساند.


حجم نقدینگی كه در این روزها به بازار سرمایه وارد می شود قابل توجه است؛ بطوریكه ارزش روزانه معاملات بورس تهران به راحتی رقم ۱، ۰۰۰ میلیارد تومان را رد می كند و فعالان بازار در این شرایط تا حدودی هیجانی رفتار می كنند. صف های غیر منتظره خرید و فروش گواهی بر این رفتار غیر بنیادی است. این رفتار سبب شده حتی سهم هایی كه از نظر تحلیل صورت های مالی دلیل بنیادی برای رشد نداشته باشند رشد كنند و این مساله جو هیجانی بازار را بیشتر كرده اما سرمایه گذاران غیر حرفه ای در چنین شرایطی ریسك بالایی را تحمل می كنند؛ بطوریكه بارها به این افراد سفارش شده كه بطور مستقیم به معاملات وارد نشوند. امروز شاخص كل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران ۲۴۳۹ واحد رشد كرد و برای نخستین بار در تاریخ بازار سرمایه در تراز ۲۲۶ هزار و ۹۸۳ واحدی ایستاد. همین طور شاخص كل هم وزن با ۱۲۹۳ واحد رشد تراز ۵۳ هزار و ۶۰۰ واحدی را تجربه نمود.
شاخص آزاد شناور نیز ۲۵۳۵ واحد رشد كرد و به رقم ۲۵۶ هزار و ۶۰۴ واحدی رسید. شاخص بازار اول و دوم نیز هر كدام به ترتیب ۱۴۲۰ و ۶۵۸۱ واحد رشد كردند. پتروشیمی مبین، صنایع پتروشیمی خلیج فارس، مخابرات ایران، بانك ملت و بانك ملت هر كدام به ترتیب ۱۹۶، ۱۸۳، ۱۱۸ و ۸۱ واحد تأثیر افزاینده روی فاكتورهای بازار سرمایه داشتند، اما معدود نمادهایی همچون پالایش نفت بندرعباس، خدمات انفورماتیك و لابراتور داروسازی دكتر عبیدی هر كدام به ترتیب ۷۲، ۳۹ و ۲۸ واحد تأثیر كاهشی روی فاكتورهای بازار سرمایه داشتند. خودرویی ها نیز امروز در امتداد رشد فاكتورهای بازار حركت كردند و خیلی از نمادهای معاملاتی در این گروه بیشتر از چهار درصد افزایش قیمت را تجربه كردند. مجموع نمادهای خودرویی حجم معاملات ۱.۳ میلیارد سهم و اوراق مالی را داشتند و ارزش آنها به رقم ۲۶۱ میلیارد تومان رسید بطوریكه از ارزش معاملات دیگر گروه ها بالاتر رفت. بعد از خودرویی ها نمادهای بانكی بیشترین ارزش معاملات را تجربه كردند بطوریكه در این گروه ۱.۴ میلیارد سهم و اوراق مالی به ارزش ۱۱۹ میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان دادوستد شد. بیشتری نمادهای بانكی امروز نوسان كمتر از دو درصد را شاهد بودند. اما دارویی ها نیز به رشد فاكتورهای بازار كمك كردند و عمدتاً با افزایش قیمت مواجه بودند. در این میان در گروه فرآورده های نفتی تقریباً نیمی از سهم ها با افزایش قیمت مواجه گردید و نوسان قیمت ها عمدتاً كمتر از یك درصد بود. ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم ۱، ۳۵۱ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات به رقم چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون سهم و اوراق مالی دست یافت. آیفكس نیز ۵۸.۸۹ واحد رشد كرد و رقم ۲۹۱۰ را به ثبت رساند. ارزش معاملات فرابورس ایران به رقم ۸۴۵ میلیارد تومان رسید و حجم معاملات عدد ۱.۶ میلیارد سهم را پشت سر گذاشت. 223223


منبع:

1398/03/13
15:30:07
5.0 / 5
4750
تگهای خبر: خدمات , فروش , مخابرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت