گزیده اخبار اقتصادی چهارشنبه

دلارهایی كه فاكتور اقتصادی ندارند!

دلارهایی كه فاكتور اقتصادی ندارند!

وبی كارت: در ایام گذشته بازار ارز گرفتار نوسانات نسبی شده كه عموم افراد در این شرایط در انتظار شروع به كار و تأثیر فعالیت بازار متشكل ارزی هستند كه با آغاز اولتیماتوم ایران به اعضای ۱+۵، رئیس كل بانك مركزی اعلام نموده جوی كه در بازار ارز طی چند هفته اخیر اتفاق افتاده حاصل تنش های سیاسی است و فاكتور اقتصادی در آن نیست.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، بررسی خبرهای اقتصادی روز جاری حكایت از آن دارد كه عموم خوانندگان اخباری در زمینه قیمت آب، كوپنی شدن عرضه كالا، ابهام در شیوه هزینه كرد ۱۴ میلیارد دلار در اختصاص به كالاهای اساسی، دردسر خودروسازان در تحویل و برگزاری فروش خودرو، وضعیت تولید خودرو در فروردین ماه، توضیحات وزیر صنعت نسبت به افزایش قیمت خودرو، نظر رئیس كل بانك مركزی نسبت به حضور مردم در بازار ارز و نرخ ارز را مورد بررسی و پیگیری قرار داده اند.
در بررسی لایحه پیشنهادی بودجه سال جاری در زمینه مدیریت مصرف پیشنهاداتی نمایش شد كه بیشتر این پیشنهادات به افزایش قیمت آب و برق ختم می شد اما نكته قابل توجه این است كه عموم افراد پر مصرف از بابت پرداخت جریمه نگرانی ندارند، اما در نهایت قیمت مصرف آب و برق برای تمام افراد هفت درصد و برای پر مصرفان ۲۳ درصد رشد كرد.
حال با این شرایط محمدرضا احمد نسب، قائم مقام شركت آب و فاضلاب تهران معتقد است فاصله قیمتی هزینه تمام شده ۱۲۰۰ تومانی تا هزینه مصرف ۵۵۰ تومانی با افزایش هفت یا ۲۳ درصدی پوشش داده نمی شود. حال با این شرایط باید منتظر ماند و دید كه آیا قیمت آب در تهران با رشد دو برابری برای پوشش هزینه تمام شده روبرو می شود.
كوپن، تبر دست دلالان؟
كوپن كه در اوایل دهه ۸۰ پایان یافت در بررسی لایحه بودجه سال جاری بار دیگر پای آن به اقتصاد ایران باز شد كه ورود این جز قدیمی اقتصاد ایران برای رساندن یارانه پنهان به دست مصرف كننده نهایی عملیاتی شد اما تا به امروز كاركرد و شیوه دقیق فعالیت كوپن یا همان كالا برگ معلوم نیست.
در این رابطه عضو كانون عالی شوراهای اسلامی كار با تاكید بر اهمیت سهم ماكارونی و تن ماهی در سفره غذای كارگران اظهار داشت: اگر دولت با توزیع كوپن، كالاهای اساسی را بطور هفتگی یا ماهانه بگونه ای سهمیه بندی كند كه هر خانوار به تناسب نیاز خود خرید كند، هم دست دلالان بازار قطع می شود و هم جلو افزایش قیمت برخی كالاها گرفته می شود.
دولت مكلف شده برای تأمین كالاهای اساسی ۱۴ میلیارد دلار تأمین اعتبار كند اما این مورد باز همچون چگونگی كاركرد كوپن شرایط مشخصی ندارد و از طرف دیگر ارز ۴۲۰۰ تومانی مقرر است دیگر برای هیچكدام از كالاهای اساسی تأمین نشود كه با این شرایط جای سوال دارد كه دولت چه مسیری را برای پاسخگویی به این قانون انتخاب خواهد نمود.
ركورد تولید، افتخار خودرویی های پر ابهام
از میانه سال قبل بود كه صنعت خودرو كشور درگیر مسائل تحریمی شد و دو خودروساز بزرگ كشور كه زیر بار تعهدات گذشته خود درگیر بودند به دستور وزیر صنعت و دولت مجبور به ورود به طرح های فروش و پیش فروش شدند كه متأسفانه خودروسازان در كنار تعهدات گذشته درگیر تعهدات دیگری شده اند و خیلی از مشتریان این دو خودروساز بزرگ معتقدند كه چرا زمانی كه این شركت ها به تعهدات گذشته پاسخ نداده اند، تعهد دیگری پذیرفته اند؟ نكته قابل توجه آن است كه شركت ها از آمار فروش و تحویل خودرو به مشتریان هیچ اطلاع و آماری منتشر نمی كنند.
با این شرایط طبق جدیدترین آمار تولید خودرو در كشور در فروردین ماه سال جاری ۴۲ هزار و ۶۲۳ دستگاه خودرو در كشور تولید شده كه نسبت به مدت مشابه سال قبل با كاهش ۴۷.۲ درصدی همراه بوده است.
در زمینه خودرو با وجود آنكه وزیر صنعت، معدن و تجارت در ایام گذشته اعلام نموده بود كه دشمن روزانه ۱۰۰۰ هشتگ برای خودرو و كالاهای اساسی در فضای مجازی ایجاد می كند، امروز در حاشیه جلسه هیئت دولت اعلام نموده علت اینكه در دو هفته اول سال خودرو سازان در تعطیلات بودند تأثیر نسبی بر قیمت خودرو گذاشته شد، البته من نمی گویم این مورد تأثیر ۱۰۰ درصدی دارد، اما هم اكنون كنترل ها صورت می گیرد و خودرو ها تولید می شود. دلالان در اختلالات دو هفته پیش كه در حوزه خودرو بوجود آمد متأسفانه نقش داشتند. هم اكنون طبق تعهدات انجام می شود یعنی ۸۰ درصد به تعهدات داده می شود و ۲۰ درصد به فروش فوری داده می شود.
تابلو ورود ممنوع آقای رئیس پیش روی مردم
در ایام گذشته بازار ارز گرفتار نوسانات نسبی شده كه انواع ارز خصوصاً دلار روند صعودی به خود گرفته و عموم افراد در این شرایط در انتظار شروع به كار و تأثیر فعالیت بازار متشكل ارزی هستند كه با آغاز اولتیماتوم ایران به اعضای ۱+۵ عبدالناصر همتی- رئیس كل بانك مركزی اعلام نموده جوی كه در بازار ارز طی چند هفته اخیر اتفاق افتاده حاصل تنش های سیاسی است و من فاكتور اقتصادی در آن نمی بینم.
حال با این شرایط امروز (۱۸ اردیبهشت) بانك ها هر دلار آمریكا را به قیمت ۱۴ هزار و ۵۷۹ تومان می خرند كه نسبت به روز گذشته ۶۰ تومان افزایش داشته و قیمت خرید یورو باز در شعب ارزی بانك ها ۱۶ هزار و ۳۱۱ تومان است. امروز بانك ها هر پوند انگلیس را باز ۱۹ هزار و ۳۱ تومان خریداری می كنند. از طرف دیگر، قیمت ارز مسافرتی در بانك ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به صورتی كه قیمت فروش ارز مسافرتی در بانك ها ۱۷ هزار و ۱۳۱ تومان اعلام شده كه با احتساب كارمزد به حدود ۱۷ هزار و ۵۰۰ تومان می رسد.
منبع:

1398/02/19
12:19:02
5.0 / 5
4526
تگهای خبر: صنعت , فروش , فضای مجازی , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت