نفوذ پیامك های تبلیغاتی به سیستم اخطار در بحران!

نفوذ پیامك های تبلیغاتی به سیستم اخطار در بحران!

به گزارش وبی كارت در حالیكه استفاده از سرویس ارسال پیامك اضطراری تنها برای شرایط بحرانی طراحی شده است، ظاهرا بعضی از اپراتورها تخلف كرده و مسیر ارسال پیامك های تبلیغاتی را از این سرویس باز كرده بودند.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، بعد از اعتراض نسبت به ارسال پیامك های تبلیغاتی انبوه، وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، شش شركت را كه اجازه دارند، در این عرصه فعالیت كنند، توسط سازمان تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی، به اپراتورها معرفی نمود و محتوای پیامك های ارسال شده هم حائز صلاحیت شناخته شد و بعد از آن، اپراتورها اجازه یافتند زیرساخت های خود برای انتشار پیامك های انبوه را صرفاً در اختیار این شركت ها قرار دهند.
اما با محدود شدن ارسال پیامك توسط سرشماره های تبلیغاتی و مسدود شدن خیلی از آنها توسط كاربرانی كه مایل به دریافت نبودند، بعضی از كسب وكارها به سرشماره های شخصی روی آوردند و این مورد باعث شد ارسال پیامك های مزاحم از سرشماره های محدود به شماره های شخصی نامحدودی برسد كه رگولاتوری تنها راه پیشگیری از آنها را تابحال ارسال این شماره ها به سامانه ۱۹۵ دانسته است. با اینكه گستردگی شماره های شخصی به اندازه ای است كه تا امروز هم با مسدود شدن بیشتر از ۱۰۰ هزار شماره، هنوز ارسال پیامك های مزاحم به صفر نرسیده است.

راه اندازی سرویس اخطار برای شرایط بحرانی
از طرفی، بعد از بروز سیل همزمان با شروع سال ۱۳۹۷ و پیامك هایی كه از سوی ستاد بحران ارسال شد، این خواسته عنوان شد كه به جای ارسال پیامك، از سیستم ارسال پیامك اضطراری برای اطلاع رسانی و پیشگیری از صدمه های بیش تر هنگام وقوع بلایای طبیعی استفاده شود. این مورد هم سبب شد سرویس اخطار شرایط بحرانی توسط اپراتورها شروع به كار كند تا قبل از وقوع بلاهای طبیعی، مردم از راه تلفن همراه خود آگاه شوند.
با این حال، اخیراً اخباری در فضای مجازی انتشار یافته در خصوص این كه بعضی از مشتركان اپراتورها همراه، روی صفحه گوشی خود، تبلیغاتی از این سیستم ارسال كننده پیام ضروری دریافت كرده اند كه باید صرفاً در شرایط بحرانی از آن استفاده می شده است. این مورد كاربران را بر آن داشت تا از وزیر ارتباطات بخواهند مساله را پیگیری كند كه البته وزیر ارتباطات هم در پاسخ، تخلف صورت گرفته را تأیید كرد.
البته اپراتور متخلف، در جوابیه ای، پذیرفت كه این خطا توسط یكی از شركت هایی كه با این اپراتور همكاری می كند، ارسال شده و اعلام نمود كه با این شركت برخورد می كند. هرچند باز هم این پرسش عنوان شد كه چرا اپراتورها شخصاً زیر بار مسئولیت اینگونه مسائل نمی روند؟ اما از طرفی برخی معتقدند اپراتورها زیرساخت های ارتباطی را فراهم می كنند و بهره گیری از آنها با نظرات متولیان قانونی برای شركت ها و حتی افراد قابل استفاده می باشد و بهره گیری هر مشترك حقیقی یا حقوقی دلیل بر متهم بودن شركت عرضه دهنده زیرساخت ها نیست.

اپراتورها اشرافی به محتوای پیامك ها ندارند
در این راستا، مجید حقی -معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری- در گفتگو با ایسنا با بیان این كه بعضی از مصوبات كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، دایر بر این است كه ارسال پیامك های تبلیغاتی باید مدیریت شود، اظهار داشت: اپراتورها در چرخه ارسال پیامك قرار می گیرند. آنها از طرفی باید مطابق مصوبات كمیسیون از ارسال پیامك های تبلیغاتی جلوگیری نمایند و از سوی دیگر با عنایت به مبحث حریم خصوصی، اشرافی به محتوا ندارند و نمی توانند محتوا را قبل از این كه ارسال شود، بررسی نمایند و اشرافی به این مورد داشته باشند كه محتوا تبلیغاتی است.
وی افزود: اما باید سازوكاری داشت كه در حین یا بعد از آن، بتوانند این مورد را مدیریت كنند كه اگر پیامك تبلیغاتی به مشتركی كه قبلاً دریافت پیامك های تبلیغاتی را لغو كرده بوده ارسال شود، با پنل داری كه این ارسال پیامك را داشته، مطابق قراردادی كه دارند برخورد و از وقوع مجدد آن اجتناب كنند.
معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری در پاسخ به این كه چگونه از ارسال پیامك های تبلیغاتی جلوگیری می شود، اظهار داشت: این مورد توسط سامانه *۸۰۰# یا در پنل های اپراتورها مدیریت می شود و مشتركین می توانند تعیین كنند كه برایشان چه نوع پیامكی ارسال شود و یا این كه اصلاً پیامكی دریافت نكنند و كلاً مسدودش كنند. این مدیریت قبل از ارسال پیامك است.

با ارسال كنندگان متخلف برخورد می كنیم
حقی افزود: اگر پیامك تبلیغاتی توسط سرشماره های هویت دار و شناسنامه دار به كسانی ارسال شود كه دریافت پیامك به سمت خودشان را بستند، حتما تخلف است و ما با این مورد به لحاظ پروانه ای و هر آنچه كه به صورت قانون آمده، برخورد و جریمه می نماییم. البته این مانع از این نمی گردد كه مشتركان خودشان ضد این سرشماره ها شكایت كنند.
وی درباره ی نحوه ی جریمه ی اپراتورهای متخلف بیان كرد: این یك سلسله است كه مسؤولیت دست به دست انتقال پیدا می كند. ما اپراتور را مطابق مصوبات كمیسیون و آنچه كه در پروانه بعنوان جریمه در پروانه هایشان در نظر گرفته شده، جریمه می نماییم و اپراتور هم آن شركت و ارسال كننده را با نسبتی كه در قرارداد داشته، جریمه می كند.
معاون امور پستی، ارتباطی و فناوری اطلاعات رگولاتوری در ادامه با بیان این كه اپراتور متخلف جریمه ی نقدی شده است، اظهار نمود: ما به اپراتور تذكر دادیم و برخورد كردیم و اپراتور هم با شركتی كه این پیامك را ارسال كرده، برخورد و دسترسی اش را قطع كرد و همینطور تضمین داده كه از این پس این مورد تكرار نشود.
علیرغم این و باآنكه رگولاتوری اظهار می كند به اپراتور متخلف تذكر داده و تضمین گرفته كه این مورد دیگر تكرار نشود، به نظر می آید مسیر ارسال پیامك های مزاحم تبلیغاتی كه بارها به علت مسدود شدن سرشماره های تبلیغاتی و شخصی بسته شده، این دفعه از راه سیستم ارسال پیامك اضطراری باز شده تا گوی مسؤولیت بار دیگر از زمین اپراتورها خارج شود؛ موضوعی كه شاید رضایت كسب وكارها و اپراتورها را به دنبال داشته باشد اما چندان مطبوع كاربرانی كه از هر راهی برای دریافت نكردن پیامك های مزاحم تلاش می كنند، نیست.1398/01/30
13:57:23
5.0 / 5
4227
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت