امسال اینترنت گران نمیشود

امسال اینترنت گران نمیشود

وبی كارت: رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابراز امیدواری كرد با تمهیداتی كه اندیشیده خواهد شد قیمت اینترنت هم در حوزه اینترنت ثابت و هم موبایل افزایش پیدا نكند.


به گزارش وبی كارت به نقل از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، حسین فلاح جوشقانی درباره اقدامات این سازمان برای توسعه دسترسی به اینترنت پارسال اظهار داشت: یكی از اهداف موردتوجه وزارت ارتباطات و بالطبع همه سازمان های زیرمجموعه خصوصاً سازمان تنظیم- با عنایت به وظایف ذاتی اش- توسعه دسترسی مردم به ارتباطات بوسیله تأمین زیرساخت های مناسب باهدف بهبود كیفیت زندگی آنها است، چونكه ICT می تواند امكان توانمندسازی، توسعه فعالیت اقتصادی، ایجاد كسب وكارهای نوین، اشتغال بیشتر و در نهایت رفاه ایجاد كند كه این مباحث در چارچوب «اقتصاد دیجیتال» معنا پیدا می كند.
تكمیل دسترسی همه شهرهای كشور به نسل ۳ و ۴ در دولت دوازدهم
وی بابیان اینكه برای رسیدن به این اهداف باید به سمت تكنولوژی های نوین و استفاده از فناوری های جدید حركت نماییم اظهار داشت: در همین راستا اقداماتی انجام شده است، خصوصاً از شروع دولت دوازدهم كه مهم ترین آن تكمیل دسترسی همه شهرهای كشور به نسل ۳ و نسل ۴ تلفن همراه و ارتقا كیفیت و بهبود سرعت دسترسی بوده است.
فلاح اضافه كرد: برمبنای آماری كه وجود دارد میانگین سرعت دسترسی اینترنت بوسیله شبكه های تلفن همراه به حدود ۲۶ مگابیت بر ثانیه رسیده است كه این از میانگین جهانی باز بالاتر است. خیلی از كسب وكارهای كه هم اكنون در حوزه استارتاپی و شركت های نوپا ایجادشده است بر بستر همین توسعه اینترنت و دسترسی مردم به خدمات ارتباطات و فناوری اطلاعات امكان پذیر شده است.
۸۰ درصد خانوارهای ایرانی باید به اینترنت با سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی پیدا كنند
معاون وزیر ارتباطات با تاكید بر اینكه رویكرد ما این نیست كه صرفاً توسعه یكجانبه روی تلفن همراه داشته باشیم بلكه به موازات آن در حوزه دسترسی اینترنت ثابت هم برنامه های توسعه ای داشته ایم اظهار داشت: البته در حوزه اینترنت ثابت باید واقعیت را اظهار داشت كه متأسفانه هنوز نتوانسته ایم به آنچه شایسته مردم ایران است برسیم. ما هم اكنون حدود ۱۱ تا 12 میلیون دسترسی به اینترنت پرسرعت داریم. بااین حال فناوری كه در این حوزه استفاده می شود ADSL است و نهایت سرعتی كه می تواند در اختیار مردم قرار دهد ۱۶ مگابیت بر ثانیه است. این در شرایطی است كه برمبنای اهداف تعیین شده برنامه ششم توسعه باید ۸۰ درصد خانوارهای ایرانی به اینترنت با سرعت ۲۰ مگابیت بر ثانیه دسترسی پیدا كنند.
وی ادامه داد: به جهت اینكه این هدف محقق شود باید به سمت استفاده از فناوری های جدید همچون VDSL و یا FTTX حركت نماییم. سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیك به ۵ برابر سرعت دانلود ADSL است و به مرز ۶۰ مگابیت بر ثانیه می رسد.
فلاح افزود: شركت مخابرات ایران اقداماتی در این راستا را شروع كرد و اپراتورهای بخش خصوصی هم در این راه گام هایی را برداشته اند بطوریكه حالا یكی از شركت ها در حوزه VDSL با ظرفیت حدود 70 هزار پرت كل شهر دزفول را تحت پوشش قرار داده است هرچند هم اكنون حدود 6 هزار پرت فعال است و یا در پردیس هم در همین حوزه شركتی ظرفیتی حدود 30 هزار پرت به وجود آورده است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بابیان اینكه در حوزه نمایش خدمات ارتباطات ثابت سیمی/كابلی اقداماتی آغازشده است هرچند سرعت روند كار رضایت بخش نیست اظهار داشت: در این حوزه چند اقدام باید انجام می شد و یكی از آنها بسترسازی مقرراتی بود كه مصوبه ۲۶۰ مصوبه كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات درباره مقررات حاكم بر نمایش خدمات عمده فروشی بیت استریم در همین راستا بود.
وی ادامه داد: با اجرای این مصوبه، زیرساخت های فیبر نوری در بخش دسترسی شركت مخابرات ایران با شركت های FCP و Servco به اشتراك گذاشته می شود و با رفع انحصار مخابرات در این بخش، كیفیت خدمات افزایش یافته و امكان انتخاب برای مشتركین فراهم می شود.
فلاح افزود: در امتداد بسترسازی مقرراتی، مصوبه ۲۳۰ كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هم شرایط جدیدی جهت استفاده تمامی سرویس دهندگان ارتباطی از امكانات پایه ای شامل تجهیزات سیم مسی، میكروداكت، سابداكت و داكت شبكه دسترسی مخابرات ایجاد كرد.
معاون وزیر ارتباطات اشاره كرد: همین طور این آمادگی را داریم سال جاری هم در حوزه دسترسی های فیبر با استفاده از ظرفیت ها و توانمندی های سایر دستگاه ها همچون وزارت نیرو و شهرداری ها بتوانیم در حوزه اینترنت ثابت توسعه مناسبی داشته باشیم چون تنها اتكا به ظرفیت شركت مخابرات روند پیشرفت و توسعه دسترسی را كند خواهدنمود.
تاثیر نوسانات ارزی در حوزه ارتباطات
وی بابیان اینكه یكی از عوامل مهمی كه سال قبل موجب كندی توسعه هم در حوزه ارتباطات ثابت و هم تلفن همراه شد ناشی از تحولات اقتصادی و افزایش قیمت ارز بود اظهار داشت: ۷۰ درصد تجهیزات و سرمایه گذاری در حوزه ICT مبتنی بر ارز است؛ یعنی درآمدها كاملاً بر پایه منابع داخلی و هزینه ها عمدتاً مبتنی بر منابع ارزی كه همین مسئله موجب عدم تناسب شده بود.
فلاح اضافه كرد: البته برای سال جاری بالقطع باید برنامه ریزی بهتری داشته باشیم تا این عدم تناسب را به صورتی جبران نماییم. هرچند معتقدم سال قبل همه به صورتی غافلگیر شدند چراكه واقعاً انتظار چنین جهش های ناگهانی را نداشتند. این در شرایطی است كه از الان می دانیم با چه فرایندی روبرو خواهیم بود.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: نكته مهم دیگری كه در حوزه ICT اتفاق افتاده است بازگشت سرمایه اپراتورها در بخش ارتباطات فیكس برمبنای مطالعاتی كه انجام دادیم و خود بخش هم اذعان دارند از ۵ تا ۷ سال به بالای ۱۲ افزایش پیداكرده است كه همین امر سبب گشته است كه مقداری جذابیت سرمایه گذاری در حوزه ارتباطات فیكس كاهش پیدا كند.
بیشتر جاده های اصلی كشور، نسل ۳ و نسل ۴ اینترنت همراه قابل دسترس است
فلاح در ادامه در ارتباط با توسعه ارتباطات جاده ای اظهار داشت: هم اكنون بیشتر جاده های اصلی كشور، نسل ۳ و نسل ۴ اینترنت همراه قابل دسترس است. همین طور چیزی حدود 75 هزار كیلومتر جاده های كشور پوشش نسل ۲ را دارند بدین سبب آن حداقل سرویس هایی كه مردم در جاده نیاز دارند موجود است.
وی درباره آمار دقیق جاده های تحت پوشش خدمات اینترنت همراه اظهار داشت: پیش از اینكه آمار دقیق نمایش كنم یك نكته لازم به یادآوری است و آن اینكه معمولاً در تست های جاده ای، مسیر رفت وبرگشت در نظر گرفته می شود به فرض اگر اتوبان تهران- قم ۱۲۰ كیلومتر باشد ما در آمار مسیر رفت وبرگشت را تست كرده و آنرا ۲۴۰ كیلومتر اعلام می كنیم؛ بدین سبب آمارهایی كه اعلام می شود شامل هم مسیر رفت و هم مسیر برگشت است.
معاون وزیر ارتباطات اضافه كرد: بر این اساس پوشش نسل ۲ مجموع همه اپراتورها، ۷۴۱۹۶ كیلومتر است. ۴۷۳۹۲ كیلومتر هم تحت پوشش نسل ۳ قرار دارد و ۲۴۱۸۶ كیلومتر هم تحت پوشش نسل ۴ اینترنت همراه قرارگرفته است. این آمارها شامل جاده های اصلی است كه طبق پروانه باید تحت پوشش قرار می گرفتند.
توسعه ارتباطات در جاده های روستایی و فرعی با پروژه USO
وی افزود: امكان دارد خیلی از جاده های روستایی و فرعی هم هنوز تحت پوشش قرار نگرفته باشند كه در آینده نزدیك و در چارچوب پروژه خدمات عمومی الزامی ارتباطات و فن آوری اطلاعات (USO) تحت پوشش قرار خواهند گرفت. خدمات عمومی الزامی (Universal Services Obligation)، الزامی است جهانی كه بر عهده دولت ها گذاشته می شود تا امكان استفاده از سرویس های مخابراتی، فناوری اطلاعات و پستی را برای آحاد كشور در هر نقطه كه صرفه اقتصادی برای شركت های خصوصی مخابراتی را ندارد فراهم نماید.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اشاره كرد: همین طور این امكان وجود دارد كه در نقاطی از جاده هایی اصلی هم كیفیت مناسبی وجود نداشته باشد كه با جلسات گوناگون به دنبال این هستیم با استفاده از ظرفیت های رومینگ ملی و یا توسعه و نصب تجهیزات جدید، بهبود و بهینه سازی كیفیت سرویس ها در جاده ها را داشته باشیم.
فلاح تاكید كرد: درهرحال امیدواریم امسال جاده های بیشتری تحت پوشش نسل ۳ و ۴ اینترنت تلفن همراه قرار گیرند هرچند در این حوزه باید مشكلات و تنگناها را هم در نظر گرفت چراكه اپراتورهای تلفن همراه درگیر همان مباحث ارزی و اقتصادی هستند. ولی امیدواریم بتوانند همه ظرفیت هایی خودرا برای بهبود سرویس در جاده ها و روستاها به كار بگیرند.
وی اشاره كرد: البته بسترسازی مناسبی كه سال قبل انجام گرفت و به تصویب كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات و همین طور هیئت وزیران رسید، امكان استفاده اپراتورها از ظرفیت USO با درخواست و نظارت وزارتخانه است تا بتوانند در نقاط موردنیاز خودشان راسا اقدام نمایند كه این اتفاق از یك سو سرعت پوشش دهی را زیاد می كند و از طرف دیگر توسعه بهتر و باكیفیت تری را در روستاها و جاده های غیر اصلی كشورمان ایجاد خواهدنمود كما اینكه هزینه ها را باز كاهش خواهد داد.
امسال اینترنت گران نمی شود
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی ابراز امیدواری كرد با تمهیداتی كه اندیشیده خواهد شد سال آینده قیمت اینترنت هم در حوزه اینترنت ثابت و هم موبایل افزایش پیدا نكند.
وی درباره گلایه همیشگی كاربران اینترنت در ایران چه اینترنت ثابت و چه تلفن همراه یعنی قیمت استفاده از اینترنت و اینكه آیا واقعاً قیمت اینترنت در ایران در مقیاس جهانی آیا گران است یا خیر اظهار داشت: در مقیاس های جهانی ایران ارزان ترین قیمت اینترنت را دارد. بدین سبب قیمت اینترنت ایران، ارزان تر از میانگین جهانی هم در حوزه اینترنت ثابت و هم در حوزه اینترنت موبایل است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اضافه كرد: اما یك واقعیتی وجود دارد و آن اینكه مردم برمبنای درآمد و وضعیت اقتصادی خودشان معتقدند كه قیمت اینترنت در ایران گران است، در مقابل اپراتورها با عنایت به هزینه های بالای سرمایه گذاری و نگهداری معتقدند كه قیمت اینترنت در ایران ارزان است.
فلاح افزود: بر این اساس یك عدم توازنی میان خواسته های كاربران اینترنت و نمایش دهندگان خدمات اینترنت یعنی اپراتورها وجود دارد و در این شرایط ما بعنوان وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی موظف هستیم كه یك نوع توازن برقرار نماییم.
معاون وزیر ارتباطات اشاره كرد: ازنقطه نظر بررسی های اقتصادی، قیمت اینترنت در ایران با عنایت به فضای رقابتی حاكم میان اپراتورها، بالا نیست چراكه مثلاً در حوزه موبایل اپراتورها می توانند هر گیگابیت بر ثانیه را حسب مصوبات تا 40 هزار تومان به فروش برسانند. این در شرایطی است كه در امتداد فضای رقابتی میانگین قیمت هر گیگابیت بر ثانیه 3.5 تا 4 تومان است. در حوزه اینترنت ثابت كه قیمت به مراتب پایین تر هم هست.
وی ادامه داد: با مصوبه ۲۶۶ كمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات كه تاكید دارد نمایش كنندگان خدمات دسترسی به اینترنت پرسرعت ثابت بوسیله فناوری های سیمی (اعم از سیم مسی و فیبر) باید جداول تعرفه ای خودرا مبتنی بر سرعت و به صورت غیر حجمی (Connection based) تنظیم كنند وضعیت بهتر هم شده است و مردم باكیفیت بهتری سرویس های خودرا در اختیار می گیرند.
تمام تلاش مان را می نماییم قیمت اینترنت بالا نرود
فلاح افزود: تمام تلاش وزارت ارتباطات و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی بعنوان رگولاتوری یا مقررات گذرا این است كه قیمت های نمایش خدمات اینترنت توسط اپراتورها ازآنچه حالا نمایش می شود بالاتر نرود. در همین راستا همه هدف ما این است كه هزینه های اپراتورها را كاهش دهیم. وقتی هزینه ها كاهش پیدا كند، می توان مانع از افزایش قیمت نمایش خدمات آنها شد.
وی تاكید كرد: هرچند لاجرم یك سری هزینه های اپراتورها بالا رفته و در سال جدید هم بالاتر خواهد رفت. امسال حسب قانون برنامه بودجه سال 1398 اپراتورهای هم باید حقوق كاركنان خودشان را بالا برند. یك اپراتور فیكس كه حدود ۴۰ درصد سرمایه هایش نیروی انسانی است، اگر ۲۰ درصد افزایش حقوق كاركنان داشته باشد ۸ درصد بطور اتوماتیك هزینه هایش افزایش پیدا خواهدنمود.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: یقیناً این اپراتور انتظار دارد كه این افزایش هزینه به صورتی به واسطه افزایش قیمت و یا حداقل كاهش هزینه ها جبران شود. در همین راستا و برای پاسخ به انتظار اپراتورها برای كاهش هزینه ها؛ طی یك سال و نیم گذشته در حوزه هایی كه در اختیارات وزارت ارتباطات بود در حوزه پهنای باند اینترنت، شركت زیرساخت بعنوان نمایش دهنده اینترنت به اپراتورها در دو مرحله قیمت های خودرا كم كرد.
معاون وزیر ارتباطات تاكید كرد: این كاهش قیمت قسمتی از هزینه های اپراتورها را جبران كرد. البته امكان دارد بطور كامل جبران نشده باشد چون افزایش هزینه ها پارسال بسیار زیاد بود. بااین حال امیدواریم با مدیریت هزینه ها و با فرایندهایی كه در اختیار وزارت ارتباطات است ازجمله كاهش قیمت اینترنتی كه به اپراتورها نمایش می شود یا حداقل افزایش ندادن آن، بتوانیم به مانع از افزایش قیمت اینترنت امسال شویم.
نمی توانم وعده ارزان شدن اینترنت را بدهم
وی در پاسخ به این سؤال كه آیا وعده كاهش قیمت اینترنت را خواهد داد یا خیر اظهار داشت: من چنین وعده ای را نمی توانم بدهم، بااین حال الان تمام اهتمام و توانمان كه آقای جهرمی هم روی آن تأكیددارند این است كه در شرایط فعلی، خدماتی كه به مردم می شود باقیمتی متناسب باشد.
فلاح در ادامه درباره برنامه های سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای تحقق وعده دستیابی به تكنولوژی 5G امسال اظهار داشت: هدف گذاری كه در دنیا برای تكنولوژی 5G تعیین كرده اند تجاری سازی و بهره برداری انبوه آن در سال ۲۰۲۰ است. آقای وزیر هم حركت به سمت این تكنولوژی را برای امسال هدف گذاری كرده اند. ما هم باید برای رسیدن به آن هدف تلاش نماییم كه چند اقدام نیاز دارد.
برای رفتن به نسل 5G نیازمند بسترسازی فركانسی هستیم
وی ادامه داد: برای رفتن به نسل 5G یكی از این اقدامات بسترسازی فركانسی است؛ یعنی باید باندهای فركانسی مناسب در اختیار اپراتورها قرار گیرد. در دنیا برای 5G باندهایی كاندید هستند ما هم باید هم راستا با اقدامات جهانی باید بعضی از باندها را آزادسازی و در بعضی موارد هم جابجایی داشته باشیم.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: امسال كنفرانس جهانی رادیو (WRC) كه مهم ترین كنفرانس در حوزه مدیریت طیف های فركانسی است برگزار می گردد و بالقطع در این كنفرانس مقرراتی وضع خواهد شد كه برای همه كشورهای جهان گردنگیر آور است. چراكه بحث استفاده از فركانس نیاز به هماهنگی در همه دنیا دارد وگرنه تداخل بوجود می آورد و ظرفیت هایی سایر شبكه های جهان را مختل می كند؛ بدین سبب در این زمینه ما باید نخست بسترسازی فركانسی داشته باشیم.
برای استفاده از نسل 5G باندهای 700 و 800 مگاهرتز باید آزاد شوند
فلاح اشاره كرد: ازجمله مهم ترین باندهایی كه در این حوزه نیاز است باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز است؛ بدین سبب برای دستیابی به تكنولوژی 5G باید تمام توانمان را به كار بگیریم كه از این باندها استفاده نماییم و این باندها باید آزاد شوند.
وی بابیان اینكه بحث دیگر دراین ارتباط بحث مقرراتی است اظهار داشت: وقتی می خواهیم به سمت 5G حركت نماییم باید توجه داشته باشیم كه به دنبال آن تكنولوژی های دیگر مثل اینترنت اشیا، هوش مصنوعی، بیگ دیتا و... را هم داریم؛ بدین سبب 5G را باید به صورت یك پكیج ببینیم. بر این اساس در این راستا حتماً مواردی همچون حریم خصوصی، نحوه استفاده از اطلاعات و... هم مطرح می شود. ازاین رو لازم است بستر لازم برای سیاست گذاری و مقررات گذاری جهت حركت به سمت 5G را داشته باشیم.
برای رسیدن به تكنولوژی 5G باید بسترسازی مقرراتی صورت گیرد
معاون وزیر ارتباطات اضافه كرد: قاعدتاً وزارت ارتباطات به تنهایی در این حوزه نمی تواند وارد عمل شود. باید نهادهای سیاست گذاری مثل شورای عالی فضای مجازی باز ورود كنند؛ بدین سبب سال جاری برای رسیدن به تكنولوژی 5G باید علاوه بر بسترسازی فنی، بسترسازی مقرراتی داشته باشیم.
وی بابیان اینكه اپراتورها هم باید بستر سرمایه گذاری در حوزه 5G را فراهم آورند اظهار داشت: بالاخره وقتی در جهش از نسل ۲ به نسل ۳ و ۴ اپراتورها سرمایه گذاری عظیمی انجام دادند در این حوزه هم نیاز به سرمایه گذاری است كه دراین ارتباط هم باید ما بعنوان دولت كمك نماییم تا اپراتورها سرمایه گذاری مطلوبی داشته باشند چراكه با هزینه های هنگفت در این حوزه امكان دارد اپراتورها گرفتار تردیدهای شوند.
فلاح در ادامه درباره مهم ترین چالش سال قبل سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی كه همانا اختلاف با صداوسیما برای آزادسازی باندهای ۷۰۰ و ۸۰۰ مگاهرتز بود و سرانجام این چالش اظهار داشت: پرداختن به این مساله نیازمند طرح مقدماتی است. سال ۲۰۰۶ طی نشستی در ژنو مقرراتی به تصویب رسید كه در آن سال رئیس وقت سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی و معاون فنی صداوسیما آقای علی عسكری رئیس فعلی سازمان هم حضور داشتند و این مقررات را پذیرفته و امضا كردند.
وی ادامه داد: در این جلسه مهم ترین مصوبه كه مورد تائید همه حاضران ازجمله نمایندگان جمهوری اسلامی ایران قرار گرفت دیجیتال شدن تمام فركانس های پخش همگانی تا سال 2015 و خاموش شدن باندهای آنالوگ بود. وقتی پخش همگانی را از آنالوگ به دیجیتال تبدیل می شود راندمان استفاده از باند فركانسی چند برابر افزوده می شود. چون با یك باند 8 مگاهرتزی قبلاً یك كانال پخش می شد الان با دیجیتال شدن تا 10 كانال می توان پخش كرد؛ یعنی با استفاده از تكنولوژی مختلف می توانید یك ظرفیت ده برابری ایجاد كنید.
معاون وزیر ارتباطات افزود: این فرایند در جهان آغازشده است و خیلی از كشورها آنرا اجرایی كرده اند و در طول سال های گذشته و در كنفرانس های جهانی كاربردهای این باندهای فركانسی را موردبررسی قرار داده اند و درنهایت آنرا به سمت استفاده از شبكه های تلفن همراه برده اند. بیشتر كشورهای جهان هم هم اكنون این باندها را در اختیار شبكه موبایل قرار داده اند.
لزومی ندارد صداوسیما از باندهای 700 و 800 مگاهرتز استفاده كند
وی اشاره كرد: این باندها برای شبكه موبایل بسیار ثمین هستند چراكه زیر یك گیگاهرتز هستند و ضریب نفوذ بالایی دارند بنابراین استفاده از باندهای 700 و 800 مگاهرتز می توانید هزینه های سرمایه گذاری اپراتورها را با عنایت به ظرفیت پوشش 5 برابری تا یك سوم كاهش دهد؛ بدین سبب بالطبع ما هم باید به این سمت برویم تا از باندهای 700 و 800 استفاده نماییم. این باندها هم اكنون آزاد هستند و صداوسیما هم از آن استفاده هم نمی كند اصلاً ضرورتی هم ندارد استفاده نماید چون پخش صداوسیما دیجیتال شده است.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی افزود: از طرفی حسب قانون مدیر طیف فركانسی سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی است؛ آن هم مدیر نه مالك طیف. طیف فركانسی جز اموال عمومی است و مالك آن مردم هستند. بالطبع دولت به نمایندگی از مردم تنها موظف به مدیریت این اموال است.
وی ادامه داد: بااین حال سازمان صداوسیما مدعی است باندهای فركانسی متعلق به این سازمان است. درحالی كه هیچ نهادی شامل دولتی و خصوصی صاحب و مالك هیچ باندی نیست. ما مالك نداریم تنها بهره بردار طیف فركانسی داریم. ایرانسل و همراه اول و سایر اپراتورها هم اگر باندهایی را در اختیاردارند تنها بهره بردار آن هستند و نمی توانند خودرا مالك باند بنامند.
معاون وزیر ارتباطات افزود: از طرف دیگر سازمان تنظیم بعنوان مدیر طیف فركانسی، نیازهای صداوسیما را هم برآورده كرده و می كند و آمادگی هم وجود دارد هر نوع نیاز «واقعی» صداوسیما برای پخش همگانی را برآورده كند.
باندهای 700 و 800 مگاهرتز باید در اختیار توسعه شبكه های ICT قرار گیرد
فلاح اشاره كرد: این موضوعی است كه تبدیل به مناقشه شده است و ما معتقدیم این باندها باید در اختیار توسعه شبكه های ICT قرار بگیرد. اگر این باندها در آغاز ارتقای نسل 4 در اختیار اپراتورهای موبایل بود بالطبع می توانستیم سرعت توسعه دسترسی را تا مناطق دورافتاده و كمتر برخوردار و روستاها چند برابر نماییم و اصلاً نیاز نبود وارد مباحث USO شویم و منابعی كه الان صرف می شود صرف بهبود كیفیت می شد.
منتظر نظر شورای عالی امنیت ملی درباره مناقشه آزادسازی باندهایی 700 و 800 مگاهرتز هستیم
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با تاكید بر اینكه اصلاً قصدمان جدل و مناقشه با صداوسیما نیست اظهار داشت: تلاش داریم این مساله را بر اساس قانون حل وفصل نماییم بر همین مبنا نامه ای خطاب به رئیس جمهور نوشتیم و ایشان هم نامه را به شورای عالی امنیت ملی ارجاع داده اند و منتظریم تا فرآیندهای تصمیم گیری طی شود تا بهترین تصمیم به نفع مردم گرفته شود.
فلاح در ادامه درباب تسهیلاتی كه سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای پیام رسان های داخلی در نظر گرفتند و اینكه آیا این تسهیلات منجر به استقبال مخاطبان از آنها شد یا خیر اظهار داشت: واقعیت این است كه ما برمبنای مصوبه كمیسیون تنظیم، ترافیك پیام رسان های داخلی را به یك سوم كاهش دادیم و تمام اپراتورها هم موظف به اجرا شدند؛ اما من تحلیل درستی ندارم كه چقدر این كاهش هزینه موجب استقبال مردم از پیام رسان های داخلی شد؛ اما آنچه مشخص است آن استقبالی كه باید می شد از پیام رسان های داخلی نشد؛ بدین سبب كاهش هزینه ترافیك موجب ایجاد استقبال نشد به نظر می آید كه عوامل دیگری موجب عدم استقبال شده است كه نیاز به تحلیل و ارزیابی مستقل است.
وی ادامه داد: بدین سبب اینكه صرفاً مطرح می كنند كه وزارت ارتباطات هیچ كاری برای پیام رسان های داخلی نكرد اصلاً درست نیست. وزارت ارتباطات همه ظرفیت هایی را كه در اختیار داشت برای تقویت پیام رسان های داخلی به كار گرفت كه یكی از آنها كاهش هزینه ترافیك بود.
معاون وزیر ارتباطات در ادامه درباره اقدام مهم دیگر سازمان تنظیم پارسال یعنی بررسی تشعشعات رادیویی اظهار داشت: به علت استفاده از تكنولوژی قاعدتاً استفاده از فركانس های رادیویی افزایش یافته است و بر همین اساس، تشعشعات رادیویی و الكترومغناطیسی گریزناپذیر شده است. در همه كشورها بر این مسئله تأكیددارند كه اگر تشعشعات از یك حدی بیشتر شود امكان دارد عوارضی داشته باشد هرچند بطور علمی این مسئله هنوز به اثبات نرسیده است
وی ادامه داد: بر این اساس برای این امواج و تشعشعات استاندارهایی ازجمله استاندار ICINRP كه یك استاندار جهانی در این حوزه می باشد در نظر گرفته شده است. موسسه ملی استاندارد هم در ایران استانداردی در این رابطه تعیین كرده است. میدان الكتریكی كه این امواج بوجود می آورد 28 ولت بر متر است. برمبنای اعلام سازمان استاندارد آستانه ای بالاتر از آن حتماً ضرر دارد.
فلاح افزود: برمبنای قانون، متولی تعیین میزان تشعشعات سازمان انرژی اتمی است. باوجودآنكه وزارت ارتباطات مسئولیتی این رابطه نداشت اعلام كردیم حاضریم امكان اندازه گیری برخط تشعشعات را فراهم نماییم. بر همین مبنا حدود 90 سامانه خریداری كردیم كه 72 سامانه آن در نقاط مختلف شهر تهران و 18 سامانه هم در شیراز نصب گردید. این دو شهر هم به این علت انتخاب كردیم كه بیشترین شكایت را داشتند.
رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اشاره كرد: این سامانه ها انرژی تجمیعی همه امواج رادیویی و الكترومغناطیسی را محاسبه می كند و تنها مختص امواج موبایل نیست. این اطلاعات را هم به صورت آنلاین روی سایت سازمان تنظیم قرار داده ایم تا مردم لحظه ای ببینند كه چقدر امواج در فضای شهری وجود دارد.
تشعشعات امواج الكترومغناطیس در تهران و شیراز آستانه خطر را رد نكرده اند
وی تاكید كرد: در مدتی كه سامانه های اندازه گیری تشعشعات را فعال كردیم بالاترین میزانی كه ثبت گردید 7 ولت بر متر بوده است. عموماً در طول روز بالای 90 درصد امواج موجود زیر یك ولت بر متر است و این نشان داده است كه این میزان در حدی نیست كه آستانه های خطرناك را رد كند.
فلاح بابیان اینكه نمونه ای از سامانه اندازه گیری تشعشعات در پژوهشگاه ارتباطات و فناوری اطلاعات ساخته شده است اظهار داشت: امیدواریم امسال سامانه بومی اندازه گیری تشعشعات به تولید انبوه برسد و بتوانیم در شهرهای دیگر كشور برای اطلاع از میزان تشعشعات و امواج الكترومغناطیس نصب نماییم.
معاون وزیر ارتباطات در ادامه درباره برنامه های سال جاری سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی اظهار داشت: یك بحث مهمی كه امسال سازمان تنظیم دنبال خواهدنمود پیگیری حقوق مردم خواهد بود. ما امسال در ساختار جدید یك اداره كل تحت عنوان اداره كل پشتیبانی از حقوق مصرف كنندگان ایجاد كردیم و بر همین مبنا سامانه 195 زیر نظر سازمان تنظیم آمد. چون عموم شكایت ها از اپراتورها بوده است.
وی ادامه داد: هم اكنون زمان رسیدگی به شكایت ها به حدود 10 روز رسیده كه تلاش داریم این زمان را به حداقل برسانیم. همین طور قسمتی از نظارت های ما خصوصاً بر اپراتورها، به صورت آنلاین است و بخشی حضوری كه باید نظارت حضوری را به حداقل برسانیم به این علت كه نظارت آنلاین دقت بیشتری دارد و از حواشی كمتری برخوردار می باشد. در همین راستا تلاش داریم تا خردادماه سیستمی نظارتی در حوزه موبایل را راه اندازی نماییم تا نظارت های بر خط را افزایش دهیم.1398/01/08
15:01:31
5.0 / 5
4251
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت