معتمدی در حاشیه كنگره مهندسی شیمی اعلام كرد

آمادگی دانشگاه امیركبیر برای ساخت نسخه ارتقایافته پیام، دلایل سقوط در دست بررسی می باشد

آمادگی دانشگاه امیركبیر برای ساخت نسخه ارتقایافته پیام، دلایل سقوط در دست بررسی می باشد

به گزارش وبی كارت رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به سرنوشت سقوط ماهواره ˮپیامˮ اظهار داشت: در صورتیكه پرتابگر به مدت ۲۰ ثانیه بیشتر به عملكرد خود ادامه می داد، ˮپیامˮ می توانست در مدار قرار گیرد.به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، دكتر سید احمد معتمدی امروز در حاشیه شانزدهمین كنگره مهندسی شیمی در جمع خبرنگاران با اشاره به طراحی و ساخت ۱۱ ساله ماهواره پیام در دانشگاه صنعتی امیركبیر، اضافه كرد: مهمتر از ساخت ماهواره زیرساخت هایی است كه برای این پروژه در دانشگاه بوجود آمد كه از آن جمله می توان به راه اندازی آزمایشگاه ها، اتاق تمیز و نیروهای متخصصی اشاره نمود كه در طول ۱۱ سال در ساخت ماهواره پیام مشاركت داشتند.

وی با اشاره به حضور ۱۶ عضو هیات علمی این دانشگاه به صورت مستقیم و ۱۱۰ دانشجو و فارغ التحصیل این دانشگاه در پروژه ماهواره پیام، اظهار نمود: با اجرای این پروژه پتانسیل خوبی در دانشگاه به وجود آمد. ضمن آنكه دانش فنی ساخت ماهواره در اختیار ما قرار دارد كه این امر ارزش آن بیشتر از خود ماهواره است. از این رو ما در تلاش هستیم كه این تیم همچنان پابرجا باشد.

معتمدی با اشاره به اینكه ساخت ماهواره پیام به سفارش سازمان فضایی ایران صورت گرفته است، تصریح كرد: این ماهواره پس از پرتاب شدن سیگنال ها و داده های لازم را به ایستگاه های زمینی ارسال كرد كه این نشان دهنده عملكرد مناسب این ماهواره بوده است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به سقوط این ماهواره، اظهار داشت: داده های به دست آمده در دست بررسی می باشد و با تحلیل بیشتر آن می توان دلایل قرار نگرفتن این ماهواره در مدار را بهتر تبیین كرد.

وی در مورد اجرای پروژه های دیگر فضایی این دانشگاه، تصریح كرد: با تجربیاتی كه از ساخت این ماهواره به دست آمده، در صورتی كه وزارت ارتباطات و سازمان فضایی اعلام آمادگی كنند، ما می توانیم همان ماهواره پیام را با سرعت بیشتری بسازیم. چون كه دانش فنی آن و قطعات این ماهواره در اختیار دانشگاه قرار دارد و حتی قادر هستیم كه نسخه ارتقا یافته این ماهواره را هم تحویل دهیم.

وی با تاكید بر اینكه كار پرتاب ماهواره پروژه پر ریسكی است، تصریح كرد: بر این اساس در همه دنیا این اقدام با دقت بسیار بالایی انجام می گردد. چون كه اجرای پروژه های فضایی نیاز به همكاری همه محققان از حوزه های مختلف از جمله مهندسی شیمی برای تهیه سوخت جامد دارد.

رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر با اشاره به اینكه ماهواره پیام تا ارتفاع ۵۰۰ كیلومتری بالا رفت، اظهار داشت: پرتابگر این ماهواره توانست ماهواره ۱۱۰ كیلوگرمی پیام را پرتاب كند و به اعتقاد محققان این پروژه در صورتیكه ماهواره بر به مدت ۲۰ ثانیه به فعالیت های خود ادامه می داد، این ماهواره می توانست در مدار آرام بگیرد.

وی با اشاره به رویكرد نهادهای فضایی كشور برای ساخت ماهواره در بخش خصوصی، توضیح داد: از آنجایی كه این فناوری حاشیه سود زیادی برای بخش های غیر دولتی ندارد؛ از این رو در همه دنیا نهادهای دولتی هم در اجرای چنین پروژه هایی مشاركت دارند.

معتمدی با اشاره به اینكه دانشگاه ها می توانند در بخش های ساخت ماهواره مشاركت كنند، افزود: اما از خدمات این ماهواره مانند سنجش از طریق دور، پایش مخاطرات و همینطور پوشش صدا و سیما از آن می توان بهره برد.

وی همینطور با اشاره به نقش دانشگاه ها در طراحی و ساخت پرتابگرها، اظهار داشت: هم اكنون خیلی از افرادی كه در طراحی و ساخت ماهواره برها مشاركت داشتند، از اعضای هیات علمی دانشگاه ها بوده اند و از این رو وزیر دفاع هم از اساتید دانشگاه ها تشكر و قدردانی كرده است.
1397/10/30
14:10:12
5.0 / 5
4102
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت