سرمایه گذاری به روش اپراتورهای سیار

سرمایه گذاری به روش اپراتورهای سیار

وبی كارت: در حالیكه این روزها بیش تر استفاده كاربران اینترنتی به ارتباطات سیار محدود می شود، اما كارشناسان بر این عقیده اند كه ارتباطات ثابت هم در حوزه های پهن باند خصوصاً خدمات ویدیویی و ابری، لازم است و بدون آن، تحول در كسب وكارها و صنایع و درنتیجه تحول دیجیتالی امكان پذیر نخواهد بود و لازمه ی توسعه ی ارتباطات ثابت هم، سرمایه گذاری با مدل اقتصادی می باشد.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، شواهد نشان داده است این روزها شركت های عرضه دهنده اینترنت ثابت گرفتار مشكلات مالی شدند و بعضی از آنها بازار را به اپراتورهای موبایلی واگذار كردند، چونكه پایین بودن تعرفه اینترنت در اپراتورهای موبایلی، سبب شده تمایل افراد به استفاده از اینترنت موبایل به جای اینترنت ثابت باشد و درنتیجه شركت هایFCP در حال از دست دادن مشتركانشان هستند و این مورد به قول كارشناسان، نه تنها باعث حذف تدریجی ارتباطات ثابت شده بلكه به مرور این صنف و سایر خدماتی كه به ارتباطات ثابت وابسته هستند را به مشكل گرفتار خواهد نمود.

اقتصادی كردن سرمایه گذاری لازم است
در این راستا، رسول سراییان - دبیر كل سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور- در گفت گو با ایسنا، سرمایه گذاری مناسب را چاره ای برای رفع مشكل عرضه دهندگان اینترنت ثابت دانست و اظهار داشت: آن عددی كه در حوزه موبایل سرمایه گذاری شد كه نسل سه و چهار اینترنت راه بیفتد، یعنی ۱۵ هزار تا ۲۰ هزار میلیارد تومانی كه اپراتورهای همراه سرمایه گذاری كردند، باید در حوزه ثابت هم سرمایه گذاری شود تا یك اتفاق بزرگ در شبكه ثابت بیفتد. بقیه راه كارها بدون سرمایه گذاری، تنها مانند مُسكن است.
وی هم چنین تصریح كرد: علاوه بر سرمایه گذاری، اقتصادی كردن این سرمایه گذاری هم اهمیت دارد؛ سرمایه گذار باید اطمینان داشته باشد كه اگر سرمایه گذاری كرد، سرمایه اش برمی گردد. ازاین رو از یك طرف سرمایه گذاری لازم است و از سوی دیگر شرایط و قانون گذاری باید به نحوی باشد كه سرمایه گذار اطمینان كند پولی كه می گذارد، با یك سود منطقی برمی گردد.

هم چنین رئیس سازمان نظام صنفی كامپیوتری كشور معتقد است كه اپراتورهای موبایل، به علت نرخ پایین با ریزش مشتری روبه رو هستند. از طرفی در ۱۰ سال گذشته، اپراتور ثابت تابحال رشد كمی داشته و الان رشدش منفی شده است و درنتیجه مردم هم ترجیح می دهند با عنایت به تعرفه پایین موبایل، ADSL خویش را تمدید نكرده و از موبایل استفاده كنند اما این مورد در بلند مدت برای ایران خوب نیست.

به گفته محمدباقر اثنی عشری، اینترنت موبایل سرویسی است كه محدودیت هایی دارد و اگر بخواهید پهنای باند، اینترنت اشیاء و تلویزیون های اینترنتی را داشته باشید، مجبورید اینترنت ثابت را توسعه دهید اما عدم سرمایه گذاری روی اینترنت ثابت و شبكه فیبر نوری در بلند مدت یك تهدید برای مملكت خواهد بود.

بر این اساس، به اعتقاد كارشناسان، باید اینترنت را در شبكه های ثابت توزیع نماییم. شبكه ثابت و موبایل باید هم افزایی تولید كنند؛ به این معنا كه وقتی در حال حركت هستید، اپراتور موبایل سرویس می دهد اما وقتی به یك محل ثابت می رسید، از شبكه ثابت استفاده كنید و فشاری برروی شبكه موبایل نباشد. چونكه پهنای باند موبایلی كه در حال سكون هم از آن استفاده شود، در حال حركت گرفتار مشكل می گردد.

اما از جانب دیگر، بهزاد اكبری - عضو هیات مدیره شركت ارتباطات زیرساخت كشور - با رد این نظر كه به علت توسعه خوب شبكه ارتباطات سیار، بی نیاز از شبكه ارتباطات ثابت هستیم، می گوید: ایران كشور پهناور و پرجمعیتی است، بدون شك دسترسی پهن باند سیار به هیچ وجه نمی تواند جایگزین دسترسی پهن باند ثابت شود. تجربه كشورهای اروپایی و سایر كشورهای با شرایط مشابه ما این مورد را نشان داده است. رسیدن به سرانه مصرف دیتای دنیا تنها با دسترسی پهن باند سیار سرمایه گذاری بسیار عظیمی نیاز دارد كه از عهده اپراتورهای سیار ما خارج است.

در مجموع، اپراتورها، شركت های خصوصی هستند و فاكتورهای اقتصادی برای آنها خیلی مهم می باشد و به اعتقاد كارشناسان، برای توسعه شبكه نیاز به افزایش درآمد دارند كه این مورد یكی از چالش های وضعیت فعلی آن هاست. طبق اعلام مسئولان، متوسط درآمد اپراتورهای ثابت در اروپا ۵۰ یورو به ازای هر كاربر است اما در ایران متوسط درآمد اپراتورهای ثابت زیر ۴۰ هزار تومان در ماه به ازای هر مشترك است كه كمتر از چهار یورو می گردد. با عنایت به این موضوع، توسعه شبكه و حركت به سمت فناوری های پیشرفته دسترسی پهن باند ثابت واقعا چالش بزرگی است.خبرنگار: فائزه طاهری

دبیر خبر: فاطمه محمدنژاد


1397/10/29
15:52:43
5.0 / 5
4456
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت