آخرین وضعیت ماهواره های سنجشی و مخابراتی پژوهشگاه فضایی

آخرین وضعیت ماهواره های سنجشی و مخابراتی پژوهشگاه فضایی

به گزارش وبی كارت مشاور رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به اینكه ماهواره ˮپارس ۱ˮ آماده پرتاب است، اظهار داشت: طراحی و ساخت ماهواره های ˮناهید ۲ˮ و ˮپارس ۲ˮ در دستور كار قرار دارد.


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا سیدجواد موسوی امروز در نشست خبری بازدید اصحاب رسانه از دستاوردهای فضایی پژوهشگاه فضایی ماموریت این پژوهشگاه را توسعه فناوری های فضایی، زیرساختها و توسعه سامانه های بومی جهت استفاده صلح آمیز از فناوری های فضا پایه در قالب اولویت های كشور دانست و افزود: برای تحقق این ماموریت ها رویكرد ما توسعه شبكه نوآوری با حضور دانشگاه ها است.
موسوی با اشاره به اینكه برای توسعه فناوری های فضایی نیازهای آینده بازار ایران منوط به ظرفیت ماهواره ها است، اظهار نمود: برای این منظور مطالعاتی صورت گرفت كه نشان داد صدا و سیما برای توسعه پوشش و تقویت آن در آینده نیاز به ۵۰ ترانسپوندر دارد.
به گفته وی در آینده كشور به ۳۳۰۰ مگاهرتز پهنای باند نیاز دارد.

مشاور رییس پژوهشگاه فضایی ایران به وضعیت توسعه فناوری فضایی در بین كشورهای دنیا و منطقه اشاره نمود و افزود: در منطقه كشورهایی چون تركیه، امارات، قطر و مصر به سمت ساخت ماهواره های بومی حركت كرده اند كه این امر به علت استراتژیك بودن این فناوری است.

وی افزود: در این راستا نسبت به تدوین برنامه راه محصول پژوهشی فضایی اقدام شد و بر مبنای آن اقداماتی صورت گرفت.
موسوی با اشاره به پروژهای فضایی اجرایی شده در پژوهشگاه فضایی، اظهار داشت: ماهواره "ناهید ۱" آماده قرار گرفتن در مدار است و ماهواره "ناهید ۲" تا دو سال آینده آماده پرتاب و قرار گرفتن در مدار است.
به گفته وی، ماموریت این ماهواره قرار گرفتن در مدار ژئو و عرضه خدمات مخابراتی است.
وی طراحی و ساخت سری ماهواره های سنجشی پارس را از دیگر برنامه های این پژوهشگاه نام برد و اظهار داشت: ماهواره "پارس ۱" آماده پرتاب است و طراحی و ساخت ماهواره "پارس ۲" در حال برنامه ریزی است كه در آینده نزدیك در دستور كار قرار می گیرد. این ماهواره تا ۱۴۰۴ یا آخر برنامه هفتم توسعه تمام می شود.
این محقق حوزه فضایی طراحی و ساخت كشتی هوایی و بالن های مخابراتی را از دیگر دستاوردهای این پژوهشگاه ذكر كرد و خاطرنشان كرد: مزیت كشتی هوایی استقرار در یك نقطه و پوشش دائمی است.
موسوی، طراحی و ساخت ماهواره های زمین آهنگ را از دیگر اقدامات این پژوهشگاه عنوان نمود و اضافه كرد: در این بخش طراحی و ساخت ماهواره های ایران ست ۱ و ۲ در دستور كار قرار دارد. ضمن آنكه ماهواره های ناهید ۱ و ۲ در مراحل اجرایی قرار دارند.
مشاور رییس پژوهشگاه فضایی ایران افزود: برای اجرای این طرح ها شبكه محوری بوجود آمده و ۲۵۰ طرح در چارچوب ۱۳ قرارداد با دانشگاه ها انجام شده است.1397/10/17
14:04:36
5.0 / 5
4263
تگهای خبر: خدمات , رسانه , سازمان , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت