آذری جهرمی با اشاره با فیلتر اینستاگرام؛

چگونه پاسخگوی چیزی كه متولی آن نیستم، باشم؟

چگونه پاسخگوی چیزی كه متولی آن نیستم، باشم؟

وبی كارت: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در پاسخ به این سوال كه آیا اینستاگرام فیلتر می شود، خاطرنشان كرد: چیزی كه من متولی آن نیستم، چگونه جواب دهم كه می گردد یا نه.؟


به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی در حاشیه بازدید از نمایشگاه شهر هوشمند در محل نمایشگاه بین‎المللی مشهد در جمع خبرنگاران، اظهار نمود: تجربه نشان داده كه مباحث مربوط به حوزه سالم سازی شبكه های اجتماعی با فیلترینگ حل نمی گردد. اینكه ما بیان می نماییم با بحث فیلتر مخالف هستیم، مفهومش این نیست اتفاقاتی كه رخ می دهد را نادیده می گیریم، اتفاقاتی رخ می دهد، اشكالاتی هست و مخاطراتی جدی وجود دارد كه می تواند بستری باشد به جهت اینكه جوانان جهت توسعه كسب و كار خود از آن استفاده كنند. از بُعد مسائل امنیتی امكان دارد بحث كلان داده ها مهم باشد اما واقعیت این است كه تجربه نشان داده فیلتر جواب نمی دهد و باید بعنوان یك مساله جدی و در همه ابعاد همچون فرهنگ سازی به آن نگاه كرد.
آذری جهرمی با اشاره به اینكه این یك كار كوتاه مدت و زود بازده نیست كه امروز تصمیم بگیریم و فردا جواب دهد، عنوان كرد: به این راحتی محقق نخواهد شد، بلكه مجاهدت و تلاش نیاز دارد. وزارت ارتباطات نمی تواند داخل گود برود و عده ای در مسائل فرهنگی و حوزه های دیگر بودجه هایی بگیرند كه وظیفه آنها كار فرهنگی است و اینكه آنرا انجام می دهند یا نه مبحث دیگری است و بعد هم مطالبه كنند كه وزارت ارتباطات چه كاری انجام می دهد؟ در آخر نتیجه مطالبه این است كه باید ببندید. این راهكار و صورت مساله جواب نمی دهد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: اگر ما واقعا بخواهیم فضای مجازی را در خدمت رشد و توسعه كشور استفاده نماییم، به سمت استقلال در این فضا پیش برویم و سهم خویش را در فضای جهانی داشته باشیم، با حركت همسو و هم جهت همه مسئولین و توجیه و همراه سازی مردم پاسخ می دهد.
وی بیان كرد: دو چاره برای این مورد قرار داده شده كه چاره اول بحث كارگروه تعیین مصادیق در قانون است كه متشكل از 6 نماینده از دولت، دو نماینده از مجلس و چهار نماینده از نهادهای عمومی شامل صداوسیما، سازمان تبلیغات، نیروی انتظامی و دادستان است كه از دولت نیستند. به این علت كه دولت با این رویكرد موافق نیست، در كارگروه طرح و جلسه ای تشكیل نشده است. دولت نظر مساعدی در مورد این مساله ندارد.
آذری جهرمی افزود: یك راهكار هم این است كه قوه قضاییه حكم صادر كند. این ساختاری است كه قانون قرار داده و امكان دارد حكم صادر شود كه در فیلتر تلگرام هم همین اتفاق افتاد، تابحال حكمی صادر نشده است. مسئولین قضایی صحبت هایی می كنند، فصل الخطاب موضوعات قانون است و برخی به لحاظ حقوقی اعتقاد دارند اینكه یك قاضی برای كشور در خارج از حیطه صلاحیت خود حكم كند، قانونی نیست اما هم اكنون اجماعی در ارتباط با این مساله وجود ندارد.
وی در مورد افتتاح نخستین پارك توسعه اقتصاد دیجیتال، اظهار داشت: در این پارك شركت های دانش بنیان مستقر می شوند. پاركی است كه شركت ها و كسب وكارها را برای رشد خودشان توانمند می كند. شركت هایی با 500 میلیون درآمد سالانه وارد این حوزه می شوند و با توانمندسازی ها و تسهیلاتی كه در اختیارشان قرار می گیرد به شركت هایی با حدود 5 میلیارد تومان درآمد سالانه می رسند و پس از پارك بیرون می روند. این یك فضای حمایتی برای رشد شركت ها در مرحله خاصی بوده كه طراحی شده و نخستین مورد آن هم در دهه فجر در مشهد راه اندازی خواهد شد.
آذری جهرمی در مورد توسعه ارتباطات در روستاها، عنوان كرد: طبق برنامه ششم توسعه ما موظف هستیم كه برای90 درصد روستاهای بالای 20 خانوار خدمات ارتباطی فراهم نماییم كه در حال پیگیری است.
به گزارش وبی كارت به نقل از ایسنا، محمدجواد آذری جهرمی امشب در مراسم رونمایی از پروژه های هوشمندسازی شهرداری مشهد در هشتمین نمایشگاه شهر هوشمند در محل نمایشگاه بین المللی مشهد، اظهار نمود: صفت هوشمندی در شهر هوشمند تنها به شهر برنمی گردد، بلكه به مدیریت شهری بر می گردد، در شهر هوشمند شهروندی داریم كه با المان ها، ابزارها و پل های توسعه دهنده فناوری آشنایی داشته و آنها را در اختیار دارد و افرادی كه باید از آن استفاده كنند.مردم باید ملموس احساس كنند كه در شهر هوشمند چه اتفاقی در حال رخ دادن است، چه پیشرفت هایی وجود دارد و ما مقرر است تا سال آینده به كجا برسیم؟
آذری جهرمی با اشاره به اینكه شهر هوشمند از دو جهت حایز اهمیت است، عنوان كرد: یك مورد اینكه شهر مشهد ویترین جمهوری اسلامی است، بخش زیادی از گردشگر ها ابتدا وارد مشهد می شوند و نخستین مواجهه آنها با ایران و نخستین محل اقامتشان، مشهد است، آن تصویری كه از مشهد در ذهن آنها شكل می گیرد می تواند معادل تصویر ایران باشد. دوم اینكه هوشمند كردن مدیریت شهری به معنای تولید بازار كار برای جمع فناور است كه خلاقیت های خویش را بروز دهد. هوشمندسازی مدیریت شهری می تواند بعنوان یكی از پروژه های حوزه اشتغال باشد.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات بیان كرد: مشهد ظرفیت های خوبی در نیروی انسانی و جوان دارد. استارت آپ هایی از شهر مشهد به موفقیت رسیدند. در چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی و دهه فجر، نخستین پارك توسعه اقتصاد دیجیتال كشور بعنوان نخستین نهاد توسعه اقتصاد دیجیتال را در شهر مشهد افتتاح خواهیم كرد.
وی با اشاره به اینكه مشهد هم ظرفیت اقتصادی برای توسعه هوشمند و هم نیروی انسانی داشته و هم دولت به این شهر توجه دارد، خاطرنشان كرد: ما در عرصه مدیریت شهری و پروژه هوشمندسازی آن باید اهداف خویش را به صورت شاخص مشخص نماییم. شورای شهر باید بعنوان اكوسیستم مدیریت هوشمند شهری تصمیمات ویژه ای بگیرد، اگر ساختمانی باید مطابق با استانداردهای هوشمندسازی باشد، باید تخفیف های ویژه داد، این تخفیف ها اقتصاد را بزرگ تر می كند. تخفیف ها، درآمد حوزه خدمات شهری را كاهش نمی دهد. یك سال امكان دارد اینگونه باشد اما بعد وضعیت بهبود می یابد و جنس آن سرمایه گذاری است.
آذری جهرمی افزود: باید تكالیف شهردار مشخص شود كه باید در حوزه هوشمندسازی به دنبال چه چیزی برود؟ بخشی از ماموریت های هوشمندسازی دستاورد استفاده از فناوری اطلاعات در عرصه مدیریت است. شفافیت اتفاق خوبی بوده كه در مشهد رخ داده است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات اظهار داشت: هوشمندسازی مدیریت شهری با تصدی گری مجموعه اجرایی مدیریت شهری به جایی نمی رسید. انحصار و رانت در اجرای پروژه های شهری مخالف اهداف هوشمندسازی است. باید مجموعه مدیریت شهری در هوشمندسازی، رقابتی در اختیار جوانان قرار دهد تا خلاقیت خویش را بروز دهند. باید این شرایط فراهم گردد. باید در شورا مقرراتی تولید شود، شهرداری تسهیلات دهد و آنها این فرایند را انجام دهند. لازمه فعالیت این جوانان داده های شهری است.
وی افزود: اقدام بزرگ شهرداری مشهد ركورد ۱۱ میلیارد است كه در چارچوب داده های باز در اختیار قرار می دهد. اطلاعات متعلق به شهرداری ها نیست، بلكه سرمایه های كشور است و باید عادلانه و شفاف در اختیار همه قرار گیرد. این اقدام یكی از اقدامات تسهیلگر و توانمندساز این شهر در رقم زدن مدیریت شهری هوشمند بوده و این دستاوردها دستاوردهای كشور است، نه تنها مشهد.1397/10/14
15:42:35
5.0 / 5
4826
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
weby Card

webycard.ir - حق کپی رایت سایت وبی كارت محفوظ است

وبی كارت

معرفی کسب و کار شما در اینترنت